| AmericanCookie a întrebat:

Cat costa un aparat dentar fix(metalic)? Imi puteti da mai multe detalii despre el? Am diastema(strungareata) si imi doresc foarte mult sa dispara.De cate ori trebuie sa mergi la dentist inainte sa-l puna? Impartasiti-mi din experientele voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bibiiiy a răspuns:

Deci,iti spune o fata care poarta aparat dentar fix, de 6 luni:)
Pretul pe o arcada incepe de la 1. 200lei(12 milioane).Eu am dat doar pe arcada de sus 1. 400lei(14 milioane), iar pentru arcada de jos la fel.
Mi-au fost scosi 2 premolari de sus, iar alti 2 de jos.Pretul pentru o extractie a fost de 120 lei(1 milion si 200 de mii.)
Inainte sa iti puna aparat, Gaci 1 consultatie-2.
Inainte sa iti puna aparat, trebuie sa faci 2 radiografii(una de profil, alta panoramica)
Daca it pui aparat dentar, ca al meu, cum este in poza urmatoare:http://www.google.ro/......tp?/imgres La fiecare consultatie, ai posibilitatea sa iti alegi ce culori vrei.Eu acum am mox, dar am avut si rox, si verde, si albastru, si portocaliu..multe:)).
O sa ai dureri la inceput, la masele, nu prea o sa poti manca, dar si dureri la dintii din fata.Iti recomand sa iei nurofen, sau ceva pentru. dureri. Dureri o sa ai de fiecare data, cand te duci la consultatie, pt.ca dintii se vor indrepta, iar acel arc va trebui sa fie strans, si astfel, se produce o presiune asupra dintilor.

Fundaa?:>

| bibiiiy a răspuns (pentru bibiiiy):

Scuze pt.greselile de scriere, dar m-am grabithappy

8 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Buna! Si eu trebuie sa imi pun aparat dentar fix pentru ca am dintii putin prea in fata. Costa in jur de 4000 lei la mine in oras. Mai intai trebuie sa iti rezolvi, daca ai, problemele cu tartrul(piatra de pe dinti) si cu cariile.

| UnCorpSanatos a răspuns:

De o saptamana am dat jos un aparat metalic fix la mine a costat 13 milioane fiecare parte 26 in total + exctractii masele de minte 3 milioane fiecare x4 faci tu calculul dar eu nu am avut spatii si a fost una dintre solutiile bune pe care le puteam adopta,
Trebuie sa mergi la dentist de 2 sau maxim 3 ori inainte sa ti-l puna dar dupa cam in fiecare luna va trebui sa mergi la consultatie sau cel putin eu asa a trebuit, este incomod la inceput iti poate face rani mici in gura vorbesti mai greu o saptamana doua pana te obisnuiesti, dupa ce il dai jos cred ca va trebui si tu sa porti un alt aparat mai simplu pe care eu am dat 2, 5 milioane fiecare parte destul de scump dar la tine nu cred ca va fi chiar asa daca mai ai alte intrebari te pot ajuta cu orice impresie, parerea sau zvon ai despre ti le pot lamuri.

| Xtal a răspuns:

Eu am.A costat in jur de 30 milioane(lei vechi) nu sunt sigura.Mi's-a pus deoarece am strungareata si cei doi dinti din fata erau mai infata de cat trebuiau sa fie [de aici plecand porecla mea, soricioaica (se refera la soarece nu la sorici)]. Inainte m'a chema o data pe luna sa imi puna gumite care fac loc aparatului. Dupa ce ti'l pune te cheama lunar la control si iti cere 1 milion (lei vechi).Eu il mai tin 1 an.Deasemenea trebuie sa te speli bine pe dinti si sa nu mesteci guma (eu mestec).Mai multe detalii cred ca o sa primesti de la dentistul tau.

| AmericanCookie explică (pentru Xtal):

Problema mea e asemanatoare cu a ta.Ti-au fost extrasi anumiti dinti?

| Xtal a răspuns (pentru AmericanCookie):

Nu.Dar daca ai carii ti'le astupa.Si daca o sa faci carii in timp ce ai aparatul o sa ti'l scoata pentru a'ti acoperii cariile.

| Winterx2 a răspuns:

Eu am aparat, dar nu este fix, pai, ar trebui sa mergi pana cand iri rezolva toate cariile definitiv.Eu aparat cost in medie 700 lei. Niciodta pretul nu este la fel, depinde si de stomatolog! Pretului unui aparat dentar trebuie tratat ca avand 3 componente:
1. costul initial al aparatului dentar,
2. costul unei consultatii,
3. costul altor manopere ex.: descimentare bracket, schimbare arc, etc.

Un pret unic pentru aparat dentar nu exista. El poate varia de la cabinet la cabinet.

asa ca e mai bine sa te duci la medicul dentist si sa vorbesti cu el. Funda?

| QSmile a răspuns:

În funcție de condiția clinică existentă se stabilește dacă sunt necesare proceduri premergătoare aplicării aparatului (extracții). Radiografiile necesare ți se vor face la sediul clinicii, iar prețul unui aparat fix metalic este de 2600 ron/arcadă.