| inna07 a întrebat:

Cat de daunator este Coca Cola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| mmary a răspuns:

Uite cateva informatii aici:
http://totb.ro/......-medicilor
Daca nu poti renunta incearca macar sa bei mai rar. Nu cred ca mai e ceva santaos in ziua de azi. Numai bine!

| ღℓαυяєТтα a răspuns:

Suficient cat sa desfunzi o chiuveta. Am facut-o si s-a desfundat, deci, iti poti inchipui si singura laughing

| Azµre a răspuns:

Nu mai dăunătoare că o masturbare zilnică de 2-3 ori pe zi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prietena a facut un experiment.

A luat un pahar de Cola si a pus in el o bucatica de carne.Ghici ce.Carnea aia s-a dizolvat. Deci cred ca iti dai seama cat de daunatoare este. Funda?

| alexandra2859 a răspuns:

Este destul de daunatoare si periculoasa.am auzit ca fiecare cutie are 6 linguri de zahar in ea.

| scrisoarededragoste a răspuns:

Este foarte dăunătoare şi considerată un detergent. Îţi propun un experiment făcut de fostul meu profesor de chimie când eram în liceu: pui într-un pahar un dinte şi coca cola. După trei zile dintele se va dizolva.

Şi uite aşa funcţionează coca cola în stomacul nostru.

| JensenB a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Efectul de dizolvare din cate stiu eu il provoaca dioxidul de carbon. Ati incercat un dinte cu apa minerala?

| scrisoarededragoste a răspuns (pentru JensenB):

Nu. L-ai încercat tu şi are acelaş efect? Nu cred. Oricum când beau apă minerală nu-mi simt dinţii cidaţi, dar când beau coca cola îmi simt dantura altfel pentru câteva secunde.

| JensenB a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Daca ar fi sa le luam pe toate, si Capi are e-uri garla.
Dar oricum, eu m-am lasat de Cola din cls a 7 a.
Da, am incercat, dioxidul de carbon din apa minerala si din toate sucurile, pot dizolva " o bucata de ficat" intr-un pahar.
Cred ca totul trebuie sa aiba o moderatie. Cola nu este gaura lumii, doar pentru ca dizolva aia si aia, si pe eticheta scrie un singur e, adica culoarea.
In fine...

| R0CA19 a răspuns:

Depinde doar cat bei si de organismul tauwinking oricum daca bei zilnic o perioada lunga de timp o sa incepi sa tremuri ca varga deci daca bei cola lasa-telaughing

| IoanaLoredana a răspuns:

Foartelaughing ca si multe alte lucruri sucuri mancaruri etc. Daca e sa o luam cu folozofiile incepand de la carne pana la fructe de la ceaiuri pana la sucuri sau apa toate sunt la fel de daunatoare.

| ionutzxz a răspuns:

Creşterea în greutate contribuie la:
Complicaţii ale inimii
Stres asupra funcţiilor organelor
Presiune arterială
Diabet de tip 2
Dificultăţi respiratorii
Ficat gras au chiar ciroză
Dezechilibre hormonale
Depresie
Infertilitate
Imunitate scăzută
Creşterea nivelului de aciditate în organism contribuie la:
Arsuri, indigestie
Afectarea echilibrului acid/alcalin care este esenţial pentru sănătate optimă
Scurgerea mineralelor din oase, ceea ce duce la osteoporoză şi oase slăbite
Consumă smalţul dinţilor şi duce la carii
Duce la o sănătate a dinţilor precară precum îngălbenirea dinţilor şi respiraţie urât mirositoare
Imunitate scăzută
Dezechilibre psihologice care pot duce la:
Dependenţă din cauza cofeinei
Probleme cu somnul
Schimbări bruşte ale dispoziţiei
Depresie
Hiperactivitate
Efecte cardiovasculare:
Bătăi iregulate ale inimii
Stres al inimii
Contractarea vaselor de sânge
Creşterea presiunii arteriale Cum ti se pare? Cam atata poate face acel suc cu cocaina

| kenNNzorFTW a răspuns (pentru ionutzxz):

Cofeina poate nu cocaina laughing)

| ionutzxz a răspuns (pentru kenNNzorFTW):

Stiu ma ma gandeam atunci :X

| mira26 a răspuns:

Iti pot raspunde la aceasta intrebare cu o scurta povestioara adevarata pe care mi-a spus-o o prietena:unchiul ei este prieten foarte bun cu detinatorul unei fabrici de coca cola, dar de fiecare data cand vine sa viziteze fabrica este servit si bea impreuna cu seful apa plata, nu Coca Cola.Atat este de periculoasa!

| Denisee1 a răspuns:

Nu stiu cat de daunator este sa bei.Depinde cat de des si cat bei.Dar cum aspus si IoanaLoredana, daca ne uitam bine, in ziua de azi cam tot ce bagam in gura este daunator catusi de putin.

| denisag0g0 a răspuns:

Pai mult contine fff cofeinasad straight face

| info9993 a răspuns:

Iata aici ce se produce in realitate in organismul tau dupa ce bei cola: http://infopages.md/ce-se-intimpla-in-corpul-tau-daca-bei-cola/