| Catrice a întrebat:

Cat de importanta este alimentația în apariția/evoluția bolilor mintale(depresie, anxietate etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte importantă. Citește Michael Greger, Cum să nu mori.

| Frank51 a răspuns:

Cred că destul de puțin importantă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cele dezvoltate fara impulsuri externe, destul de mare, dar nu numai, depinde unde traiesti, cata curatenie e, cum miroase, cata ordine e, etc.

cele cu impulsuri externe... de la cat de cat pana la nici o valoare oarecare, de gen esti mama si ti-au murit copii, poti sa mananci PERFECT si tot faci depresie GROASA RAU!

| dinaprilie a răspuns:

Destula de importanta daca elimini cauzele directe.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Am citit că în intestine există anumite bacterii, care sunt distribuite în funcție de cum mănânci. De ex: dacă mănânci multe lactate, în indestine ai mai multe bacterii cărora le plac lactatele. Nu se știe foarte clar cum, dar în intestine avem un sistem nervos care este influențat de bacterii. Acel sistem nervos influențează creierul în multe cauze, inclusiv în privința bolilor mentale.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Are importanță, însă la cum este hrana în vremurile noastre, plină de chimicale și modificată genetic, cât de sănătoasă poate să fie? Fiecare organism reacționează diferit.Cel mai important este să te păzești să nu ajungi depresiv. Iarăși asta diferă de la persoană la persoană, de capacitatea intelectuală a fiecăruia și de felul cum se lasă sau nu afectat de ceea ce se întâmplă în jurul său.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea o sticla de mountain dew si mananca multe dulciuri sa vezi cum iti face anxietate de iti tremura picioarele. Evident daca ai o problema cu mancarea atunci iti poate schimba sistemul neurologic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt alimente care conțin serotonina dar nimic nu se compara cu fructele și legumele proaspete. Mâncarea junk food influențează într-o oarecare starea psihica dacă deja te lupți cu aceste "probleme".
De anxietate scapi doar dacă te expui în repetate rânduri tocmai în situațiile ce îți provoacă,, frici ", cu cât stau mai mult izolat cu atât anxietatea se va agrava și va fi foarte greu de tratat. Dacă te confrunți cu anxietate sociala, socializarea te poate ajuta foarte mult, și sa te expui unde-s cât mai multe persoane, public mai numeros, cu timpul se va ameliora și în cele din urma nu îți va mai afecta viata sociala.
Sportul constant este cel mai eficient, cea mai puternica arma contra anxietății, efectiv îți reda încrederea în tine ce ai pierdut-o, eliberează endorfine, drept și prin urmare te vei simți mai bine cu tine însuți.

| FantasyBoy a răspuns:

Foarte importanta, mai ales daca o alimentatie nepotrivita e insotita de sedentarism, izolare, si alte obiceiuri nesanatoase. Mens sana in corpore sano....stiau anticii ce stiau.