| AndreiVersace5 a întrebat:

Cat de mult doare cand imi va pune o branula? Si este adevarat ca nu are ac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Doare la fel de mult ca orice alta intepatura intr-o vena, ca atunci cand iti ia sange pentru analize. E mai mult frica de durere decat durerea in sine. Daca iti dai cu degetul de pragul de la usa doare de 10 ori mai tare decat o astfel de intepatura.

Branula are ac, pentru ca altfel nu ar avea cum sa intre in vena (cum sa gaureasca pielea) insa acul acela nu ramane acolo, acul e folosit doar pentru a perfora pielea si vena si pe urma este retras, in vena ramanand doar un tub foarte subtire de material plastic, flexibil.
In functie de unde e pusa, poate sa produca un usor disonfort (NU durere), daca e pusa exact langa incheietura, de exemplu, insa o branula care trebuie pastrata mai mult timp in general se pune undeva unde nu se indoaie nimic (pe antebrat, de exemplu).