Cat de nocive sunt tratamentele de albire a dintilor?

Tratamentele de albire dentara nu afecteaza in nici un fel smaltul, insa pot afecta reversibil, temporar, gingia.

Gelurile de albire moderne contin peroxizi (in concentratii diferite) astfel ca prin utilizarea acestora se produce o curatare in profunzimea smaltului a petelor depuse prin consumul de alimente si bauturi de-a lungul vietii. Atentie insa, coloratiile produse de diferite medicamente cum ar fi antibioticele sunt intrinseci si sunt foarte greu de decolorat prin procedeele de albire.

Ideea ca aceste geluri sunt nocive sau ca folosirea lor este urmata de o sensibilitate dentara este explicata in felul urmator:

Coloratiile de pe dinte (radicali cromatofori) inchid de obicei o fisura in smalt la nivel microscopic (creeaza un fel de dig in structura smaltului). In momentul in care pata (coloratia) dispare, acea fisura reactioneaza, deci poate apare acea sensibilitate temporara a dintilor de dupa albire.

Acea zona de smalt devine mai vulnerabila daca nu este tratata corespunzator, astfel ca, acum, in zilele noaste ca o completare a procesului de albire se indica un tratament de fortifiere a smaltului bazat pe o crema dentara cu un continut optim de minerale si fluor. In acest sens insistam ca tratamentele de albire dentara sa fie facute sub supraveghere medicala pentru a evita aparitia oricaror complicatii pe termen scurt sau lung.

O igienizare bine facuta in cabinet prin detartraj cu ultrasunete si periaj profesional este bine venita o data la 4-6 luni si nu afecteaza in nici un fel calitatea smaltului dentar.

Autor: Doctor Valerica Giusca - specialist stomatolog Oralmed

Articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un control gratuit la 6 luni este cel mai recomandat dar dacă te apuci de o albire trebuie să ai și ceva bănuți, tehnica este bună dar scumpă.
Pa, pa.

| Dienuka a răspuns:

Foarte bun articol. Si ca sa fiu sincera, sunt in totalitate de acord cu mersul la dentist chiar si pentru un control o data la 6 luni. Pacat ca multa lume in tara aceasta nu isi permite si ajunge uneori in stadii avansate de infectii dentare, direct la urgente.
Felicitari.

| Bursache a răspuns:

Incercati si alte paste de dinti decat cele pe care gasiti in comertul clasic. Eu folosesc numai Aloe Vera Toothgel, este un gel de dinti ce contine Aloe Vera, propolis si mentol, intr-o formula non-abraziva ce nu contine fluor, albeste dantura fara agenti de inalbire, calmeaza tesuturile moi si este 100% naturala. Pentru comparatie puteti accesa http://forever-aloe-vera.eu/produs/191 sau http://www.forever-aloe-vera.eu/......ehnica.pdf

| aaaa12345 a răspuns:

Numai un dinte m-a costat 50 ron

| MysticWayz a răspuns:

Eu ma spal in fiecare zi pe dinti de 2/3 ori si chair sunt foarte albi! Nu cred ca este nevoie de tratamente pentru albirea dintilor! Sunt de acord cu igienizarea bine facuta in cabinet cu ultrasunete si periajul profesional si putem merge o data la 4-6 luni ...este adevarat ca nu afecteaza in niciun fel calitatea smaltului dentar pentru ca am fost si eu si inca merg!

| A_7901 a răspuns:

Afecteaza gingia.

| r0xaa a răspuns:

Signal White Now. da am folosit eu pentru cea care a intrebat si nu este prea stralucit.

| ღmirunikaღ a răspuns:

Slabeste dinti si devin sensibili

| staysmart a răspuns:

Nu sunt nocive, conform studiilor. Vedeti pe http://albireadintilor.net un studiu al Asociatiei Dentare din America
Atentie insa ca peroxidul de hidrogen este suspect de efect cancerigen daca ajunge pe gingii, fara insa a fi dovedit prin studii clinice.

| crackiswack a răspuns:

Nu e nociv, dar e periculos, in sensul ca acea solutie ataca smaltul dintilor. Cel mai bine e sa faci o singura data acest tip de tratament, la stomatolog, pe urma sa folosesti o pasta de dinti cu efect de albire si sa respecti periajul.

| UnicornsAreLove a răspuns:

Este foarte bine dar eu prefer sa ma spal pe dinti decat ca imi inalbesc dintii

| celmaitare a răspuns:

A folosit cineva Signal White Now (pasta de dinti)?

| Mist a răspuns:

Daca va spalati pe dinti si aveti grija de iei nu aveti nevoie de asa ceva big grin

| Catecrs a răspuns:

Poate fi nociv daca este utilizata de mai multe ori pentru ca poate roade smaltul dintilor. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa mergi la dentist pentru albirea dintilor: daca te speli cu colgaite de 2 ori pe zi, si dupa ce ai mancat ceva o guma mentolata se albesc singuri, dar dureaza vreo 2 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de acord cu ce a scris d
-na doctor mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentele de albire dentara nu afecteaza in nici un fel smaltul...nici sariturile cu parasuta nu te expun la nici un risc, dar asta veci citi in articolul urmator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca vrei poze sa vezi cu miley ati recomand un site iasmina.sunphoto.ro

| VladestepeTPU a răspuns:

Eu tot nu pricep de ce ne trebuie dinţii albi. Dacă ei sunt sănătoşi totul este perfect, aşa ne'a lăsat Dumnezeu şi trebuie să'i mulţumim. Poate că toţi ne'am întrebat, unii chiar suntem invidioşi pe cei negri pentru că au dinţii foarte albi.R: pentru că la rasa lor totul e negru, şi nimic nu iese în evidenţă, dar cu ajutorul dinţilor albi, ies şi ei în evidenţă cu ceva.

| danny7 a răspuns:

Foarte bua intrebarea si sincer sa fiu este nevoie

| Ady_9137 a răspuns:

Foarte nocive deoarece o zi vor fi neglijati dintii va fi de ajuns ca sa se ingalbeneasca.

| Scumpy90 a răspuns:

Afecteaza smaltul dintilor, si asta cauzeaza fff multe, nu o sa poti sa bei nimic, sa mananci ceva, ca o sa fie dureros. Mai mult de tat nu am c zice

| se7en_7921 a răspuns:

Totul e nociv in ziua de azi. Daca painea contine acid citric si acid fosforic. Eu cred ca tot ce tine de masele sunt nocive. Sunt chimicale.

| simona_1560 a răspuns:

As avea o intrebare... daca inca nu am 18 ani pot sa imi albesc dintii? pentru ca mi s-a format tartar pe ei pe interior straight face si nu stiu ce sa fac! si as vrea sa stiu cam cat m-ar costa tot procesul de albire...va multumesc

| madw99 a răspuns:

Bun articolwinking

| nuckelave a răspuns:

Bun articol eu uneori merg odata la 2 saptamani si imediat ce am o problema ma duc la bunica mea care este dentist

| andreeaart a răspuns:

Costa in jur de 100 euro albirea, vreau sa mi fac si m am interesat.In Craiova ma refer

| emocool1998 a răspuns:

Buna alegere chiar merg vineri la dentist

| andreealoredana a răspuns:

Sunt foarte de acord cu mersul la dentist...

| mirela_8419 a răspuns:

I-am facut si eu si am facut de abia 12 ani nu sunt nocive. de ce nu am murit atunci? lol