Anna
| Anna a întrebat:

Cat de sanatos este "plansul"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ada a răspuns:

Plansul este sanatos. Te ajuta sa te eliberezi de o povara emotionala, psihica, fie ca este ea o bucurie imensa, fie ca este o tristete.Este o descarcare psihica...

11 răspunsuri:
| sufletel13 a răspuns:

Pai i destul de sanatos daca nu e in exces

| Krina a răspuns:

Plansul reprezinta o descarcare emotionala, fie ca survine la un eveniment imbucurator, fie la unul care provoaca tristete.Secretiile glandelor lacrimare au rolul de a curata cavitatea ochiului, deci poate fi privit ca o actiune sanatoasa. Poate fi daunator insa daca persista in timp si este in exces, ducand la stari depresive, dureri de cap, somnolenta.

| ShaKuri a răspuns:

Pe langa "injuraturi" ...plansul e alt mod eficient de a te descarca de energia negativa...deci il consider sanatos. atat timp cat se apeleaza la el rar si din motive foarte serioase. Parerea mea persoanala.

| Ben. a răspuns:

E sanatos cand plangi de fericire.

| danutza_8059 a răspuns:

consider este destul de sanatos.de ex p mine m calmeaza foarte mult si in acelasi timp imi descarc toti nervi...mai bine plangi decat s injuri.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Plansul este benefic in cele mai multe cazuri, plansul este terapeutic, insa nu necesar.
Plansul poate vindeca... ochii si sufletul...insa nu ajuta intotdeauna. Oamenii deprimati spun ca plansul le inrautateste starea de spirit.
Oamenii invata inca de cand sunt mici ca daca plang, pot fi rasplatiti...nu poti ignora un copil care plange.
Sezonul Sarbatorilor de la sfarsit de an nu este lipsit de conflicte si stres. Acesta ar putea fi momentul pentru o portie de plans, ar putea sa ajute!

| cristi a răspuns:

plansul din motive de bucurie este sanatos si frumos de a-ti exterioriza sentimentele de bucurie si implinire profunde. Plansul din motive de tristete este un mod bun de a de descarca emotional, pentru a te elibera de starea negativa, de depresie, dar daca asta se intampla f des inseamna ca starea negativa este generala si trebuie sa gasesti alt remediu al cauzei.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu una ma descarc prin plans ca o ultima metoda, de obicei incerc sa rezolv probleme, iar daca nu merge sau nu am rabdare sa astept solutia, incep sa plang. Ma descarca, e adevarat... dar nu imi face asa mult bine, adica nu ma simt mai bine dupa.

| gabrielutzu a răspuns:

Nu este bine sa nici sa plangi, nici sa injuri(dup parerea mea)
Eu ca si crestin vad lucrurile asa:
Plansul de tristete denota lipsa de speranta, incredere in Cineva care are lumea la degetul Sau mic, si a cerui voie trebuie sa se faca spre binele nostru(un crestin NU trebuie se planga de tristete, este periculos pentru sufletul sau sa faca asta)
Plansul de bucurie(in urma unui eveniment fericit) poate arata de fapt o prea mare incredere in fortele proprii, un egoism, autosuficienta, automultumire, daca nu este insotit si de o rugaciune de multumire catre Domnul pentru ajutorul dat.
Despre injuraturi nu mai zic nimic, obiceiuri de primate...

| lady love a răspuns:

Este foarte nesanatosstraight facedaca plangi foarte mult...cand vei ajunge adult iti vei strica ochii...mai ales pielea de sub ochistraight facedar cateodata plansul e bun. te descarcastraight facesad

| Bacemi a răspuns:

Plansul este izvorul termal al sufletului.