| Anoniu a întrebat:

Cat de sigura este pilula de a 2 zii? Am luat astazi una, inaintr de a se implini 24 de ore de la actul sexual neprotejat. Mai exista vre-un risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Recomandata de ginecolog (care dupa consultatie, alege preparatul si un orar personalizat de administrare) reduce riscul de sarcina cu aproximativ 70% (deci elimina doua treimi din posibilitatea de sarcina). Luata dupa ureche, alegand la intamplare preparatul si adminstrandu-l dupa prospect, are o eficienta greu de apreciat, probabil semnificativ mai mica. la aproximativ 30-35 de zile de la administrare, ginecologul te va programa la o ecografie cu sonda transvaginala pentru excluderea unei posibile sarcini.

| grab a răspuns:

E sigura, isi face treaba, nu ramai gravida pentru ca e o dinamita care distruge 99% sansele sa ramai gravida, dar o sa ai niste dereglari la urmatoarele cicluri, asa se pare.

| Anonymous1995 a răspuns:

Cel mai bine te duci la doctor sa iti prescrie el reteta, din cate stiu eu e destul de sigura, dar nu se stie niciodata

| MadalinaBoca a răspuns:

Nu exista risc. Pilula se ia in maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat si este sigura. Dar ai grija, pilula de a doua zi poate fi folosita ca metoda contraceptiva de urgenta de 2-3 ori pe an. Este destul de puternica si are(ca toate medicamentele) reactii adverse.