| LorenaMădălina89 a întrebat:

Cât durează recuperarea in urma unei operații de protezare de șold? Pacienta are luxatie de sold si este in vârstă de 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca are proteza nu are cum sa aiba luxatie. Probabil fractura.

| LorenaMădălina89 explică (pentru darrio2007):

A avut luxatie din nastere. A fost operata in alta parte si lucrurile au degenerat. Osul femural este înafara acetabulului( adica luxatie) si este mancat pe la capete (un fel de artroza). Medicul a spus ca are nevoie de proteza. Întrebarea era, de fapt, cât dureaza recuperarea in urma unei astfel de operatii. o luna, mai mult, mai putin.

| darrio2007 a răspuns (pentru LorenaMădălina89):

Doar medicul iti poate spune. Este intr-adevar o problema ceea ce spui.

| IIIshaneIII a răspuns:

6luni -1an pentru persoanele tinere si perioade mai lungi pentru persoane mai varstnice