| nelu27 a întrebat:

Cat e sanatos sa iti transpire picioarele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este neparat un semn de boala. Poate fi doar o caracteristica a ta. Consulta initial un dermatolog si daca acesta va exclude orice problema de sanatate a pielii, poti urma cateva reguli simple de igiena care vor ameliora aceasta transpiratie:
-spala-ti picioarele cu apa calduta si un sapun nu foarte agresiv (ceva cu pH apropiat de al pielii, eventual Jonson) de doua ori pe zi (dimineata si seara) in fiecare zi;
- poarta doar ciorapi 100% din bumbac de culoare alba si schimba-i la maxim 12 ore;
- spala ciorapii dupa fiecare spalare, fie folosind masina de spalat pe un program lung (minim 90 minute), la o temperatura de 90-95 de grade;
- foloseste doar incaltaminte de piele captusita cu piele si nu purta pantofii daca s-au deteriorat si intra apa in ei;
- foloseste produse din gama Scholl (gasesti la farmacie), atat pentru incaltaminte cat si pentru picioare (exista un spray pentru incaltaminte si unul antiperspirant pentru picioare). Cand nu ai spray pentru picioare, poti sa te dai pe talpi cu putin antiperspirant obisnuit (gen Mennen speed stick)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa transpire mai abundent, sa stii, mai ales daca e mai cald sau faci miscare!

| dorin_boeru a răspuns:

Nu e o problema daca iti transpira ceva mai mult decat picioarele prietenilor tai, de pilda. E o problema daca nu ai grija sa te feresti de micoze si alte posibile urmari lae transpiratiei picioarelor. Foloseste talc, sosete din bumbac, spala-te pe picioare de cel putin doua ori pe zi, etc.