| AndreiAnonim3 a întrebat:

Cate calorii ar trebui sa mănânc pentru a slabi 8kg intr-o luna?
Am 14 ani 1.88 și 83kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Astfel de slabiri masive in timp scurt nu isi au rostul. Sunt diete care imbolnavesc corpul. Nu ai luat mai mult ca sigur 8 kg in 1 luna, practic te-ai distruge daca ar trebui sa le dai jos atat de repede.
I-ati ca reper cel putin 2 luni pentru asta.
Slabitul nu se face in functie de raspunsurile de pe net si in urma unui target ales dupa ureche, ci in urma consultarii unui specialist in nutritie, a urmarii unui regim alimentar si a facerii miscarii sau unui sport.
De ce nu vei fi in stare sa slabesti atat fara sa te imbolnavesti? pentru ca 8 kg este mult pentru a fi slabite in 1 luna, ritmul metabolic va fi dat peste cap.
De ce nu trebuie sa primesti raspunsuri la aceasta intrebare aici? pentru ca fiecare suntem diferiti e ingrasam sau slabim diferit
Consulta un medic nutritionist sau un adevarat profesionist antrenor de fitness, nu recomand orice antrenor ci pe cineva care are in palmares concursuri castigate, antrenori de culturism avizati de stat, de Federatia Romana de culturism, ca asa si eu si altii am facut culturism, unii doar pentru ca au un corp bine lucrat se cred mari profesori, nu este asa, unii au ajuns la nieste rezultate personale doar pentru ca au aplelat la substante interzise, iar cei neavizati daca ii vad ii considera adevarati profesionisti si nu e asa.
Ca sa slabesti sanatos si mai ales ca sa te mentii la acea greutate de dupa slabire trebuie 1 sa investesti in tine, 2 sa se faca treptat nu repede cum vrei tu.
Slabitul rapid este ca un soc pentru corp, iar corpul are o memorie a masei, asta inseamna ca daca slabesti dupa ureche prin infometare 8 kg poti pune intr-un timp relativ scurt de dupa slabire mult peste 12 kg, ceea ce nu vrei.
De asta zic strange bani si apeleaza la profesionisti in nutritie, ei stiu ce dieta sa iti recomande in functie de tipul tau somatic, de analize daca e cazul etc

| Mayhem666 a răspuns:

14 ani si 1.88? Wtf?

| Lukasssz a răspuns:

Sti ce mi se pare mie ciudat? Faptul ca, in Romania inaltimea medie la barbati e de 1, 71 si multi de aici spun ca au 1, 90 sau mai mult la 12-13 ani laughing asa si cu "sculele " multi zic ca o au de 22-23-24 happy dar media in Romania e de 14-15 big grin

| AndreiAnonim3 explică (pentru Lukasssz):

Am 1.88 aproape 1.90, nu as avea de ce sa mint

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lukasssz):

Stai tu calm, cica media e de fapt pe la vreo 12. In alta ordine de idei, de spus pot sa spun si eu ca o am de 27, 5 cm. Mediile se fac pe masuratori/esantioane aparent semnificative. Ca acum sunt destui care o au peste 18, la fel cum si multi o au de 10 sau chiar mai mica, asta e. Nu sintem toti la fel, asa de perfecti ne-a facut barbosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stiu acest raspuns, deoarece nimeni nu stie rata ta bazala si nivelul tau activitate.