| Alice001 a întrebat:

Cate calorii trebuie sa depasesti intr-o zi ca sa te ingrasi? Funda+vot folositor la toti urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristinikcm a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa mananci mai putin d 2000, ca sa t mentii slaba trebuie sa mananci 2000-2200, iar ca sa t ingrasi.peste 2500winking

4 răspunsuri:
| ZuZu_5648 a răspuns:

4000 de calorii crede-ma tata ii doctor

| ZuZu_5648 a răspuns:

Ba copiilor cand raspundem la intrebari dati ma si funda ce naiba! ca nu dati 5000 de grame de aur! dati o funda copiilor! doamne...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un anumit numar de kcal pe care trebuie sa-l depasesti,intrucat numarul de kcal necesar pentru o zi difera de la persoana la alta. Ceea ce este important, in schimb, este sa iei 3 mese pe zi(portiile sa fie mai mari decat de obicei)si chiar si gustari intre mese, si sa ai o alimentatie complexa.De asemenea,desertul este binevenit(de preferat sa fie pregatit acasa,in shimb, nu cumparat).
Iata si un "program", pentru a-ti face o idee cu privire la alimentatia pe care trebuie sa o ai:
La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate, nuci, alune sau fistic.
Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care, indiferent ce face, nu poate lua in greutate.

| Izza_4461 a răspuns:

Eu m-am ingrasat luand vitamine, calciu si vitamina D. Intr-un an am pus vreo 10 kg. Nu te astepta sa ai rezultate din prima luna. Aveam grija sa mananc 3 mese pe zi plus gustari si niciodata sa nu uit de mic dejun. Oricum in jur de 2500 calori. Dar depinde de varsta si de stilul de viata al fiecaruiawinking