| dianafofiu a întrebat:

Cate grame de ciocolata este indicat sa manance un copil de 13 ani / zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Ciocolata e facuta pentru copii, singura limita e aia de bun simt - adica sa nu mananci pana se pune pe tine.
Daca tu esti acel copil de 13 ani si iti place foarte mult ciocolata, trebuie sa stii ca totusi ciocolata ingrasa; la varsta ta poti sa mananci orice, dar mai tarziu (incepand chiar din liceu) vei fi nevoita sa duci o viata mai sedentara si atunci toate excesele se lasa cu centimetri in plus pe talie.
Deci mananca ciocolata, dar fii atenta la greutate.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un patratel, maxim 2 pe zi.De preferinta alba.

| Terapeutul a răspuns:

Nu este recomandat sa manance deloc ciocolata.Producenervozitate,strica dintii...si multe altele.Este recomandat in loc de ciocolata sa se consume un fruct cu adevarat sanatos

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ciocolata nu e tocmai indicata ca aliment zilnic.
In primul rand, cam distruge dantura, care, la 13 ani, e deja definitiva.
In al doilea rand, ciocolata e un excitant puternic. Ii poate provoca agitatie, insomnie, deci, e bine sa nu manance zilnic ciocolata. Sau, daca e vreun dependent, incearca sa inlocuiesti ciocolata clasica cu ciocolata alba. Macar aia nu contine cofeina.