| AndreiAnonim3 a întrebat:

Cate kg dau jos daca mananc max 1000 calorii pe zi timp de 1 luna?
Am 14 ani 1.84 83kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Stai bine la 1.84 cu kilogramele de ce vrei sa slabesti?
Daca intri in deficit caloric poti ajunge sa zicem la 81 kg, depinde si de cata apa bei.

| Wiseraven a răspuns (pentru aditimus):

Cum sta bine la 14 ani 83 kg xd

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3 kg.

| AndreiAnonim3 explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca are cum, mai mult

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu ești atent la mâncare și nu mănânci proteine în perioada în care te dezvolți, poți avea probleme de sănătate chiar în debutul tinereții.

| AndreiAnonim3 explică (pentru Frank51):

Pai deja am anemie, dar vreau sa slabesc pana de revelion

| Frank51 a răspuns (pentru AndreiAnonim3):

Anemie are 50% din populație, eu mă refer la boli cardiovasculare, musculare, și ale organelor.

| dinaprilie a răspuns:

Probabil cam 1 kg pe saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Depinde de:
-greutate
-metabolism
-miscare pe care o faci de-a lungul zilei
-factorii de mediu (de exemplu unde e frig se ard mai multe calorii pentru a se mentine T co stanta in corp)
Deci nu putem sti exact cat o sa dai jos happy
Dar metabolismul bazal (adica cat arzi pe zi fara sa faci deloc miscare) esre de aproximativ 1300 kcal.
In acest caz ai iesi pe minus cu 300 kcal.
Iar la aproximativ 7000 kcal se face un kilogram.
Dar metabolosmul bazal dar si cat arzi facand activotati fizice depi de de factorii pe care i-am enumerat mai sus.

Totusi, oti recomand mai mult de 1000, esti increstere si ai nevoie de nutrienti happy
Parerea mea ca ai putea iesi in deficit si la 1400-1500

| AlexCristi97 a răspuns:

1000 de calorii este mult prea outin pentru inaltimea ta si varsta ta. In primul rand esti in crestere si iti poate afecta dezvoltarea daca mananci asa de putin, plus ca nu asa se slabeste.
Cu 1500 de calorii esti deja in deficit caloric mare si vei slabi in ritmul asta cam 5 kilograme intr-o luna. Eu ti-as recomanda 1700-1800 si neaparat exercitii fizice pentru ca ajuta foarte mult atat la metabolizarea grasimii, cat si la tonifierea musculara astfel incat sa nu slabesti si sa atarne carnea pe tine. Ideea principala este sa consumi corect caloriile alea, multi tin o saptamana de dieta super drastica si dupa corpul le cedeaza, nu ai cum sa mai ai motivatie dupa o saptamana de infometare. Slabirea nu inseamna infometare, inseamna alimente sanatoase, bogate in elemente nutritive, adica scoti zaharul si carbohidratii procesati (cei din faina in special) si mananci mai multe legume,, grasimi sanatoase (nuci, alune, avocado), proteine (naut, fasole, chia, pui, vita slaba, peste).
Daca chiar nu vrei sa faci exercitii fizice, cam 1500 de calorii.
Exercitile fizice cele de tip cardio, HIIT, sau care actioneaza grupe de muschi cat mai mari.