| sdccag8 a întrebat:

Cate pagini ai de invatat pentru prima sesiune de la medicina (anul 1, semestrul 1) pentru a obtine nota maxima? In cat timp invata un student la medicina o pagina de anatomie(atlasul Netter)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima sesiune a fost foarte ciudat, fiindca aveam un ritm mic de invatare (nu resuem sa depasesc 30 de pagini pe zi, ceea ce era insuficient). Asa ca nu am obtinut note maxime, ci unele destul de mici (am avut un 7, doi de opt si doi de 10). Ulterior am invatat mai mult in timpul semestrului si am exersat invatarea, asa ca in urmatoarea sesiune am avut un 8 si patru de 10. Din anul 2 nu am mai avut note sub 9.
Cred, in general, ca trebuie sa inveti cam 50-60 de pagini pe zi, cu conditia sa le inveti foarte foarte bine. Nu poti sti exact cat iti sa inveti o pagina din Netter, mai ales ca ai citit deja Netterul ed zeci de ori in timpul semestrului (altfel nu ai fi stiut sa faci disectiile sau sa intelegi cand lucrau colegii), asa ca in sesiune deja Netterul este foarte bine cunoscut.

| sdccag8 explică (pentru Brigaela):

Eu momentan invat pentru admiterea la UMF Targu Mures. Reusesc sa memorez o pagina la 10 minute (la prima vedere). Am vreo sansa la medicina?

| Brigaela a răspuns (pentru sdccag8):

Nu ma cronometrat niciodata cat imi ia o pagina. Daca dupa 10 zile poti transcrie pagina aia la perfectie (fiecare detaliu, nu neaparat cu cuvintele de acolo), atunci esti foarte bine.

| sdccag8 explică (pentru Brigaela):

50 de pagini in fiecare zi sau doar in sesiune? Eu am vorbit cu un student medicinist si a zis ca a avut de invatat sub 1500 de pagini in anul 1 semestrul 1.

| Brigaela a răspuns (pentru sdccag8):

50 de pagini in sesiune pe zi. 1500 de pagini mi se pare destul de realist pentru o sesiune, cam atat e de invatat strict pe semestru. mai sunt inca cam atatea pagini de bibliografie suplimentara pe care le citesti si le intelegi in timpul semestrului.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cate pagini? Vrei sa spui cate CARTI, nu? Pentru fiecare materie e cel putin o carte de invatat, asta daca reusesti sa intelegi tot din acea carte si nu ai nevoie si de altele pentru a aprofunda. Cursurile au peste 500 de pagini unul, si sunt ~10 cursuri pe sem + lucrari practice. Deci fa un calcul. La LP-uri e mai mult practic, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa inveti si pentru ala. Fiecare invata in ritmul lui, unii trebuie sa citeasca doar o data pagina aia si au invatat-o, altii o citesct de 10 ori. La medicina nu se invata x timp... La medicina se invata constant si non-stop. Sau daca ai noroc si prinzi din ce preda profesorul mare parte si mergi la examen fara sa inveti deloc, poate iei un 5, poate.
Primii ani sunt cei mai grei, pentru ca nu esti obisnuit cu volumul mare de carti/cursuri/atlase pe care trebuie sa le inveti. Ultimii ani iti intri in mana si e mai usor.
Dar nu vreau sa te speriu. happy
Multa sanatate.