| anonim_4396 a întrebat:

Câte zile poate să întârzie menstruația pentru a fi considerat ciclu regulat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi catalogat ca fiind ciclu menstrual regulat acel ciclu care are in mod constant aceeasi lungime ca numar de zile ciclul dupa ciclu o perioada de timp mai indelungat de cel putin cativa ani. Se admite ca lungimea sa aiba o mica abatere in +/- de 1 zi, sau altfel spus pornirea menstruatiei sa varieze din cand in cand cu circa 1 zi fata de data reiesita din calcul cum ar fi de ex. la un ciclu cu lungimea constanta de 28 de zile si anume : 27-28-29 de zile. Multa sanatate!

| relian a răspuns:

Ciclu este considerat regulat daca vine exact dupa acelasi nr de zile,nu sa vina mereu la aceiasi data, daca vine asa ala este neregulat.
Regulat vine la acelasi nr de zile, calendarul se foloseste sa tii minte cand ti-a venit ce iti vine, si cand vine urmatoarea data, Restu zielelor din intervalul notat pe calendar se numara, vezi cate zile sunt.Asa faci in fiecare luna si daca zilele intre 2 menstre sunt la fel ca numar, deci atentie ca numar nu ca data, atunci ai ciclu regulat.
Dar trebuie sa observi asta pe o perioada mai lunga, nu doara 2 luni.
Nu poti spune daca intirzie,intrzie unde sau ce anume? Tu probabil te astepti sa vina la aceiasi data din calendar a fiecarei luni asa este?
Asta este gresit,daca ar veni asa,atunci ar fi neregulat,pentru ca fiecare luna are un alt nr de zile, deci este imposibil sa vina la aceiasi data din calendar si sa fie regulat, nu are cum.
Sper ca ai prins ideea.
Poate intarzia daca este regulat din alte motive, raceala, medicamente luate care sa fie puternice, gen antibiotice etc.

| Donsavas a răspuns:

Da. Ai nevoie de prescripție medicală. Mai întâi trebuie să te consulti cu ginecologul

| zăGhost a răspuns:

Ciclu regulat se numeste daca vine in fiecare luna.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Alimentația și factorii externi pot aduce întârzierea ciclului menstrual. Stresul, anxietatea, lipsa de odihnă și lipsa unei alimentații sănătoase pot aduce astfel probleme în ceea ce ține de sănătatea menstruală. Lipsa de globule roșii poate fi o problemă care nu permite fluxului menstrual să vină exact pe data calendarului. Sfecla roșie ajută pentru crearea de globule roșii în corp și pentru venirea ciclului menstrual regulat.

| Karina_Ina_1974 a răspuns:

3-4 zile, maxim o sapt, depinde daca esti racita etc...