| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Cateodata,timp de 1zi sau 1zi jumate,am o senzatie de frica,fara vreun motiv,pur si simplu simt ca imi tremura picioarele si simt frica, plus ca mainile mele tremura.Care poate fi cauza? Nu mi se intampla tare des, azi mi se intampla si ultima oara cand mi s-a intamplat a fost acum vreo 2-3 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Saltbae a răspuns:

Se aseamănă cu simptomele anxietății, din moment ce nu pare așa de grav, ai putea sa iei pastile pe baza de plante gen Persedon de Zi ca sa te liniștești când ai episoade de genul.

In caz ca aceste stări de frica se accentuează, consulta un psihiatru, pot fi atacuri de panica dacă nu le găsești niciun element declanșator.

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

TPU este un site cu raspunsuri orientative. Iti propun sa vorbesti cu doctorul de familie, te trimite el unde trebuie mai departe.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de atacuri de anxietate. Nu este nimic grav, insa daca te deranjeaza poti intotdeauna sa consulti un psiholog pentru a invata niste tehnici sa le tii sub control.

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie. E din cauza anxietatii si faci atacuri de panica. Incearca sa consulti un psiholog sau un psihiatru.

| Lungu_Alexandra_1998_MxtP a răspuns:

Hmm... vezi ca poate faci atacuri de panica. Daca ti sa-ntamplat din senin, poate fi din cauza anxietatii, desi anxietatea se manifesta oarecum mai diferit. Vorbeste cu cineva, dai mai multe detalii si ce sa zic, nu te speria, nu ai motive. dar ti-am zis, posibil sa ai anxietate desi nu-ti doresc!