| pregunta a întrebat:

Cati ani faci la facultate sectia cardiochirurgie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facultatea este strict de medicina generala si dureaza 6 ani. Dupa aceea trebuie sa dai rezidentiatul si sa iei nota mare ca sa-ti poti alege chirurgia cordului si vaselor mari si mai faci 7 ani de rezidentiat.

| scarly86 a răspuns:

La facultate nu exista sectia de cardiochirurgie, pentru a deveni chirurg cardiovascular trebuie sa termini facultatea de medicina generala de 6ani, apoi sa ti dai rezidentiatul, sa l iei si sa alegi specialitatea de chirurgie cardiovasculara.rezidentiatul cred ca dureaza 6 ani, asadar in total faci 12 ani de scoala pentru a ajunge chirurg cardiovascular.

| domidoc a răspuns:

6 ani facultatea de medicina, apoi concurs si daca-l iei inca 7 ani de specializare in chirurgie cardio-vasculara.

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Buna! 6 ani cu siguranta!