| Victoria18 a întrebat:

Cati metri are colonul? Strict colonul, nu intestinele!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are in jur de 1, 5 metri, chiar mai mult la persoane inalte. Nu e deloc mult, avand in vedere ca intestinul subtire poate avea pana la 10 metri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Metri" nu "metrii". Are 1, 40-2 metri. Depinde varsta si de inaltime.

| sierra1 a răspuns:

Lungimea intestinului gros variază între 100 – 150 cm, cu o medie de 130 – 135, creşterea în lungime se poate face pe seama întregului colon dar mai ales pe seama unor segmente separate.
Intestinul gros se întinde de la tunica ileonului, marcat prin valvula ileocecală, până la nivelul canalului ana l, dar această definiţie morfofuncţională trebuie să includă apendicele şi valvula Bauhin.Această concepţie caută să respingă o unitate funcţională integratoare, dar individualitatea morfofuncţională şi patologică a diferitelor porţiuni colice impun studiul anatomic şi patologic pe porţiuni separate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel putin 1 m are.

| Victoria18 explică (pentru MihaiNicu23):

Asa stiam si eu, dar am intrebat pentru ca mi se pare prea mult ca sa fie adevarat.

| Alexandru250201 a răspuns:

1-1,5 metrii