| mmmari a întrebat:

Catre doctor ginecolog:am 20 de ani, am ciclul neregulat de la 15 ani, si vara asta timp de o luna am avut o sangerare lenta timp de o luna, am fost si la doctor, si mi s-a spus ca din cauza calduri, alt doctor mi-a spus ca din cauza stresului si mi-au dat sa iau pastile anticonceptionale, ca sa mi se regleze ciclul, si am apelat si la alt doctor si el mi-a spus ca sangerarea e de pe pereti vaginului si din uter, m-a intrebat daca sangerez la contact sexual, dar niciodata n-am sangerat la contact sexual.si ciclul nu-mi venea si cate 2, 3 luni, si mi-a dat sa iau duphaston 5 zile da nu mi-a venit si mi-a dat sa iau incontinuare inca 10 zile si doar atunci mi-a venit, apoi dupa 14 zile de ciclu mi-a spus sa mai iau cate 10 zile duphaston da ciclul imi venea de 2 ori pe nuna, si de cand am renuntat sa ii iau, iar sangerez cate 4, 5 zile, ce imi recomandati, as vrea sa iau ceva natural!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Ceai de coada soricelului, este recunoscut din vechime.
Bea dimineata o cana de ceai, timp de o luna, fa pauza 2-3 luni si repeta.
Menajeaza-te, nu sta tarziu in special in perioada dinainte de menstruatie, ai grija la dieta, sa mananci sanatos, multe fructe si legume, condimente naturale, cauta sa "scapi" de mancarurile nefaste gen fast food, condimente artificiale, sucuri (in afara de cele facute la storcator), alimentele conservate sa fie conservate de preferinta prin uscare, murare, pasteurizare sau alte procedee naturale.