| giulia283 a întrebat:

Ce alifii de cosuri stiti? Sau orice dar nu pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimooouuuusssellle a răspuns:

Bună! Ai putea încerca să pui comprese reci/calde, deși nu stiu dacă funcționează în vreun fel. (Am citi asta acum pe net)
În schimb, îți dau o alternativă. Caută în farmacii cremă de Arnică și Tătăneasă. Nu știu dacă se găsește în toate farmaciile. Eu o cumpăr periodic. Cunosc o farmacistă care îmi ia la comandă din altă farmacie, probabil.
Revenind la oile noastre, este o cremă foarte bună, o folosesc de câțiva ani buni. Cum o folosești? Păi, foarte simplu. E foarte spornică, o aplici dimineața pe toată fața, dar după ce îți cureți fața cu un gel exfoliant. Găsești la Lidl/alte supermarketuri/magazine pentru cosmetice. Este nevoie să o aplici doar o dată pe zi. In cazul în care nu găsești cremă cu Arnică și Tătăneasă, poti lua doar una de arnică. Sigur te descurci tu. Dar, nu te aștepta ca aceasta cremă să-și facă efectul imediat. Durează puțin până când pielea se obisnuieste cu ea! Iar dacă dupa o lună de tratament tot mai apar cosuri (aici ma refer doar dacă apar foarte multe) mergi și consultă un dermatolog, poate să fie altceva. Și, seara, înainte de culcare, iti exfoliezi din nou fața pentru a o curăța de toate impuritatile adunate pe timpul zilei. Si cel mai indicat ar fi sa folosesti un gel fără particule exfoliante, pentru ca e posibil ca daca iti exfoliezi pielea fetei zilnic cu acel Peel off (se mai numeste) să te iriți. Eu am pățit. Foloseste un gel simplu pentru curatarea feței.
Și, încă ceva. Dacă se mai intamplă sa iasă cate un coș, pentru ca este normal, pune niște apă de gură pe o discheta de vată dupa care, aplici pe zona afectată. Ai grijă la ochi! Pui apă de gură/pastă de dinți (alternativ) in cazul in care cosul este pe piele, nu sub piele. Adică, pui doar dacă vârful cosului este alb.
Si in cazul in care ai puncte negre, te sfatuiesc să-ti achizitionezi un "aspirator pentru puncte negre". Poti cauta pe net "Blackheads vaccum", sigur o sa găsești.
Uuuf... am terminat. Sper că te-am ajutat!
Fundă?
P.S. : dacă observi vreo greșeală, sau nu intelegi ceva, imi spui!
Pupici!

| giulia283 explică (pentru anonimooouuuusssellle):

Dar de zynerit ce parere ai? Am auzit ca e foarte bun. L ai incercat? Apropo mersii pentru raspuns o sa incerc laughing

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ala calda si sapunul sunt cele mai eficiente pentru curatarea fetei de cosuri si puncte negre.
Cosurile sunt puncte negre infectate, iar punctele negre sunt praf si impuritati de pe strada, depuse in porii fetei.
Deci, daca esti atenta sa-ti speli fata cu apa calda si sapun, zilnic, in special dupa ce te intorci in casa de afara, de la joaca, sau de la ora de sport, fata ta va fi intotdeauna curata si frumoasa, fara puncte negre si fara cosuri.

| GPA a răspuns:

Folosești apă micelară Garnier sau cremă Nivea.

Întinzi cu vată cosmetică crema/apa micelară și nu te mai atingi de coșuri...

Apa micelară m-a ajutat atunci să scap de acnee.

| Sekim a răspuns:

Pentru coșuri trebuie sa te speli pe fata regulat si sa pui un cub de gheata pe cosul nedorit

| giulia283 explică (pentru Sekim):

Ma spal cu apa si sapun in fiecare dimineata si seara. Dar mi au aparut niste cosuri sub piele care dor ingrozitor am vreo 3 si nu stiu cum sa scap de ele. Am incercat cu miere, cu lapte asa cum scrie pe net dar degeaba. Stii vreun tratament naturist care ar functiona cu adevarat?

| EvilMayDie64 a răspuns:

Incearca crema de galbenele, masca cu argila, sau ceaiuri (eu am incercat ceaiul de musetel si, cat l-am folosit, a avut efect).