| anonim_4396 a întrebat:

Ce anticonceptionale pot lua pe timpul alaptarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa intrebi, e cel mai bine mai ales daca si alaptezi.

| mioara a răspuns:

Du-te la dr ginecolog intai

| JustMeFlory a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu un medic despre acest lucru!

| alexam a răspuns:

Prezervativul... nu mai inghiti pastile, sfatul meu!

| ele30 a răspuns:

Buna si eu m am confruntat cu acceasi problema dupa ce am nascut am fost la dr si mi a recomandat niste ovule inainte de actul sexual(are prospect)si le folosesc de aproape doi ani si nu am avut problema contraceptivele nu sunt bune cand alaptezi pentru ca accei hormoni din ele ajung in lapte si apoi la bebe crestere usoara la cel mic

| nicp a răspuns:

Mai bine nu iei...consulta medicul ginecolog. Se spune ca alaptarea este un bun contraceptiv... dar nu m-as baza pe asta.

| jani a răspuns:

Numai medicul iti poate recomanda...alaptezi si poate dauna copilului...consulta un medic...nu lua asa din auzite.

| loredanarotariu a răspuns:

Anticonceptionalele se prescriu dupa un ansamblu de caracteristici ale sistemului hormonal si reproductiv al femeii. NU cumpara anticonceptionale fara a fi prescrise de un medic, cu atat mai mult ca tu alaptezi! Alaptarea nu este singurul cristeriu in alegerea unor pilule anticonceptionale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pilule cu progestageni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilul are 1 anisor

| monacri a răspuns:

Cezarete si mai sunt unele injectabile care se fac o data pe luna