| andreea_9905 a întrebat:

happyCE are daca acum 5 luni am facut cauterizare si trebuia dupa 2 luni de la cauterizare sa ma prezint iar la doctor si nu am fost au trecut 3 luni de cand trebuia sa merg si nu m-am dus.Trebuia sa mai urmez tratament ...sau...ca habar nu am o sa merg saptamana viitoare dar as vrea sa stiu la ce ma astept, sa nu se fi vindecat sau sa se fi deschis rana iar? Este posibil? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil ca boala sa fi evoluat si sa ai nevoie de interventie chirurgicala. E posibil si sa se fi vindecat spontan.
Oricum, nu mai fi asa neglijenta cu tine, ranile pe col sunt date de infectia cu HPV si HPV determina cancer de col uterin. Tu ai un stadiu destul de avansat al infectiei si sa stii ca de la o rana pe col netratata la cancer invaziv, imposibil de tratat si vindecat poate fi doar un pas de 5-6 luni.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Rau ai procedat, e vorba de sanatatea ta, de cele mai multe ori neglijenta costa.Mergi cat mai urgent la medic, nu mai amana.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In functie de cum arata cauterizarea doctorul iti mai prescrie poate un tratament sau irigatii vaginale cu ceaiuri cicatrizante...Ar fi trebuit sa te duci la control...ranile de pe col sunt periculoase ...degenerand in cancer in timp! ...In primul rand cred ca ai tinut "regim" sexual o luna jumatate! ...era strict obligatoriu...altfel, rana se poate deschide...de aceea, este imperios sa mergi la ginecologul care ti-a facut cauterizarea ...si nu te bosumfla daca te va certa ca n-ai fost la control!

| emy a răspuns:

Ambele variante sunt posibile. Dar nu mai amana, du-te mai repede la control! Cu asemenea probleme nu e de joaca, caci -Doamne fereste!-poate sa degenereze in ceva urat de tot. Du-te cat mai repede la medic! Multa sanatate, si curaj! Totul va fi bine.