| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce are de castigat un om care are o greutate ideala? Ce are de pierdut un om care sufera de obezitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Subcriu la ce a spus @CuriousSTuff si totodata mai tin sa mentionez ca persoanele obeze sufera cumva si de hartuire permanenta din partea celor din jur, se simt judecati in permanenta, neputand fi linistit in niciun mediu social si le scade stima de sine.

| Mayhem666 a răspuns:

In primul rand pierde sanatatea.

| CuriousStuff a răspuns:

Omul cu greutate ideala are de castigat sanatate.
Obezitatea e factor de risc in sute de boli, adica esti mult mai predispus sa ai probleme cardiovasculare, sa faci infarct, AVC, sa faci diabet, chiar anumite tipuri de cancere si muuulte altele, daca esti obez, si nu neaparat obez, chiar si doar supraponderal (da exista o diferenta intre supraponderal si obez).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om obez are risc mai mare a fi afectat cu anumite boli cum ar fi atacul de cord, se misca mai greu, respira mai greu, iar viata lui sociala poate fi de asemenea afectata. Un stil de viata sanatos este superior, deci greutatea ideala este mai buna, fapt demonstrat de citatul: ''Mens sana in corpore sano''

Răspuns utilizator avertizat
| GHoST013 a răspuns:

Sanatate, un corp bine format.
De pierdut tot sanatatea, un corp urat, gras.

| emignon a răspuns:

În primul rând,o bună stare de sănătate.
Fiind sănătoși,și având un mod de viață sănătos,vom arăta bine.
Arătând bine, vom accede în relații bune și sănătoase, și avem șansa după aceea să ni le păstrăm. Ceea ce ne prevalează fericirea.
Fiind sănătoși și arătând bine, avem șansa unui loc de muncă bine plătit, mai mult decât tocitul din facultăți.

| NoctisFive a răspuns:

Oamenii cu o greutate normala au un risc mai mic de a face anumite boli, si crede-ma, nimeni nu e atras fizic de o persoana supraponderala sau obeza. Nu conteaza daca esti gras/a, conteaza sa iti dai seama de problema si sa o poti corecta. Sunt multe clipuri pe Youtube, multe canale care ajuta oamenii sa slabeasca.
https://www.farmaciata.ro/......obezitatea