| Genevaaa a întrebat:

Ce as mai putea pune cald pe burtă, să dispară durerea? Cu pastile nu-mi trece și nu am ploscă...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate ai prin casă, o sticlă goală (din plastic) in care a fost suc sau apă minerala, o umpli cu apă aproape fierbinte si o ții pe burtică.
Din ce cauză ai durerile? Ai făcut indigestie sau din cauza ciclului? Medicamentele iti ajută, dar poate că nu ai luat ce trebuie. Multe medicamente își fac efectul, abia după o oră de la administrare.

| Genevaaa explică (pentru floresdemayo):

Menstruatie. Multumesc

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de durere. De unde papuci sa stim ce te doare?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar ce durere ai? Menstruatie?

| anonimg a răspuns:

Când este vorba de dureri mari suni neapărat la 112.

| badpanda a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri un antiinflamator sau suni la 112.

| Simpatic a răspuns (pentru badpanda):

Bai fratilor 112 este pentru urgente nu pentru dureri de burta sau de cap.
A mai fost una care a zis ca are covid desi avea raceal, au venit aia cu ambulanta, apoi a refuzat sa fie dusa la spital, era o taranca obosita.
Astia ar trebui sanctionati contraventional.
In perioada asta a pandemiei nu e ok sa facem abuz de ambulante pentru ca sunt oameni care practic mor si nu ajung ambulantele la ei datorita taranoilor cu chef de glume.

| badpanda a răspuns (pentru Simpatic):

Si daca are peritonita platesti tu inmormantarea?

| Simpatic a răspuns (pentru badpanda):

Daca ai peritonita sunt slabe sanse sa supravetuiesti si daca chemi salvareawinking iar asta nu se face asa de nicaieri, mai intai trebuie sa treci prin ceea ce se numeste apendicita si asta din cate stiu eu desi s-ar putea sa ma insel, are simptome.
Fiindca nu vreau sa platesc inmormantarea cuiva merg pe mana ta si imi retrag mesajul de mai sus!
Doar ca am zis si de cazuri in care se suna la 112 in bataie de joc in timp ce oameni care au nevoie raman si mor pe strada, in casa, pe unde-i prinde boala.
Ai punctat foarte bine cu ceea ce ai zis, dar nu putem sa stim exact ce probleme are autorul/autoarea acestei intrebari!

| Genevaaa explică (pentru Simpatic):

Ai dreptate, oricum nu as fi sunat la 112

| floresdemayo a răspuns (pentru badpanda):

E in perioada ei "lunară", e o durere pe care fetele o suportă, unele mai greu, altele mai ușor, lună de lună.winking

| Smmo a răspuns:

Bunica-mea folosea un batic in care punea sare pe care o incalzea in tigaie, sau o tigla subtire pe care o punea langa foc. Eu ma asez cu spatele pe calorifer iarna sau incalzesc mana si o pun pe spate - de acolo pornesc nervii care sunt iritati. Evita mereu sa ai picioarele reci, sa stai pe rece. In ziua cu ciclul si cea anterioara mananca mai putin si nu chestii grele si mergi a un ginecolog, fa-ti o ecografie de abdomen inferior cand poti daca tot ai dureri din astea, sa nu fie si alte probleme. Eu cand nu mai pot iau un Fasconal, dar in general incerc sa evit pastilele.

| StoenescuIonel a răspuns:

Se poate pune o perna incalzita cu fierul de calcat