| Aicilef a întrebat:

Ce as putea face pentru a fi mai linistita? M'am cam stresat in ultimul timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andutsaa a răspuns:

Buna:*!

Primul pas care trebuie facut pentru reducerea stresului consta in recunosterea momentelor in care te simti stresat. Primele semne de recunoastere a stresului includ tensiunea acumulata in umeri si la nivelul gatului.

Urmatorul pas este reprezentat de atitudinea pe care o ai in lupta impotriva stresului. Cel mai bine ar fi sa eviti evenimentul sau lucrul generator de stres - dar de multe ori te poti afla in imposibilitatea de a opera acesta eliminare. In cazul in care evitarea nu este posibila, cel mai bine ar fi sa constientizezi cum reactionezi in fata stresului si sa modifici maniera de raspundere fata de factorii stresori.

nu te ingrijora fata de lucruri ce nu pot fi controlate
pregateste-te cat mai bine - de parca ai avea de sustinut un interviu pentru un post pe care ti-l doresti foarte mult - pentru evenimentele ce pot genera stresul;
incerca sa privesti orice schimbare ca pe o provocare, nu precum o amenintare;
incearca sa-ti rezolvi conflictele cu persoanele din jur;
cere ajutorul prietenilor apropiati, familiei sau profesionistilor;
fixeaza-ti scopuri realiste privind atat dorintele personale, cat si realizarile profesionale;
practica regulat exercitii;
mananca echilibrat si asigura-te ca dormi suficient de mult;
mediteaza;
indeparteaza-te de stresul zilnic prin activitati facute alaturi de prieteni - evenimente sociale, excursii in grup - sau relaxeaza-te prin hobby-urile pe care le ai.

Ceau! te-am pupat si ai grije de tine!:*

5 răspunsuri:
| lia.d a răspuns:

Buna! e bine sa incepi sa alergi asta in cazul in care nu o faci deja, apoi iesi in oras cu prietenii, citeste bancuri, asculta si spune bancuri, fa surprize placute oamenilor dragi(mici cadouri, gateste), danseaza, fa plimbari cu bicicleta prin parc, scrie o poezie haioasa si citeste-o prietenilor, imbraca-te haios, fa cateva exercitii de tonifiere musculara(abdomene, genoflexiuni), cumpara un buchet de flori si puneti-l in camera.Va fi mai bine totul!

| mdaria a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci sa te relaxezi si te vei simti ca noua...http://jorjette.co.cc/tehnici/metode-de-relaxare

| coosmin24 a răspuns:

O vacanta micabig grin

| Mirela a răspuns:

Iesi cu prietenii, asculta muzica care-ti place, citeste o carte, stai pe TPU. love struck

| florinbrasov a răspuns:

Roga-te