| Lightmeup a întrebat:

Ce as putea face sa pot bea ceiul verde fara sa ma tin de nas? deoarece are un gust amar, de m-i se face rau. si cam ce cantitate ar trebui sa beau zilnic.(beau de 2 zile, in prima zi am baut o cana, iar azi 2)
cam cat ati slabit band acest ceai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Bei ceai verde sau ceai de slabit? Ceaiul de slabit mai contine si alte plante, unele mai amare decat altele.batting eyelashes
Daca bei ceai verde, cand fierbe apa o torni peste cana in care ai pus plicul, ti acoperita cana 2 min si apoi scoti plicul. Daca lasi plicul inauntru pana se raceste apa atunci apa va extrage mai mult tanin din planta si infuzia va fi mai amara. Poate daca pui alte plante pe langa ceai sa-i schimbi gustul, stiu de exemplu ca anasonul este dulce, cimbrisorul este aromat ca lamaia (de asta ii zice si lamaita). Si normal, indulceste-l un pic cu miere sau cu zahar brun, o lingurita la o cana nu o sa-ti strice mult la dieta, in plus cica ajuta mult la absorbirea substantelor active din ceai.

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Greseala pe care o faci este ca lasi pliculetul in cana mai mult de 2 min! Incearca combinatia de ceai verde cu lamaie si indulcit cu miere!

| MindExplode a răspuns:

Pai eu nu stiu eu beau ceai verde foarte usor adica nu mi se pare un gust amar da si mentionez ca trebuie sa il bei fara zahar.Ar trebui dupa fiecare masa sa bei o cana mica. Eu il beau de 3 saptamani am slabit 3 kg. Fundahappy

| annaliana a răspuns:

Poti sa-l indulcesti putin cu miere.O cana pe zi e recomandata.