| marculescumihai a întrebat:

Ce as putea sa folosesc pentru albirea dintilor? Va rog rasp serios! Astept sfaturi profesionisti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintii se inchid la culoare si datorita a ceea ce mananci sau bei.Nu fuma, nu bea cafea, evita sucurile care au culori foarte puternice, mai usor cu ciocolata si iaurturile colorate. Spala dintii dupa fiecare masa.Genetic vorbind, fiecare perosna are o culoare diferita si nu se poate face o albire permanenta, sunt procedee in care se folosesc substante abrazive, dar farama smaltul si dintii de stica incet incet, capata o culoare mai inchisa cu timpul pentru ca absorb mai repede colorantii naturali sau chimici.

12 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Mai demult eu am facut o mare prostie, pentru ca sa-mi albesc dintii, de fapt doua prostii, una ca mi i-am curatat si am inlaturat smaltul, care a dus la carierea mai usoara a acestora si alta, ca am tinut in gura apa oxigenata, ceea ce a dus la sfaramarea dintilor. Raspuns documentat de la @ZAZU

| Vizitiul a răspuns:

In primul rand ar trebui sa lasi tigarile, asta doar in cazul in care fumezi. In al doilea rand, spala-te regulat pe dinti (dupa fiecare masa.) Odata la 3 zile poti folosi bicarbonat de sodiu, dar atentie, dai pe dinti si nu pe gingie, iar pe urma clatesti cu apa din ambundenta.

| SweetCandy a răspuns:

Pui pe periuta in loc de pasta de dinti bicarbonat de sodiu sau sare (freci bine, daca sangereaza inseamna ca intareste gingia), apoi te speli, normal, cu pasta de dinti.

| Dentist.ro a răspuns:

Ori albire in cabinet, ori cu geluri de albire pe care le gasesti la firmel distribuitoare. Bicarbonatul e bun dar nu albeste doar curata. Info aici http://www.dentist.ro/albirea-dintilor--parerea-specialistului (raspuns oferit de doamna doctor Ioana Colceag)

| arabela_9342 a răspuns:

Orice aliment colorat iti poate colora temporar dintii, dar coloratia care ramine este de la tigari, cafea, ceai, sucuri colorate gen Prigat, ciocolata etc. Tu nu poti folosi nimic care sa aiba si efect si sa si albeasca vizibil, trebuie sa consulti un medic dentist care te va ajuta cu siguranta.Detartrajul nu "sfarma" smaltul, nu face dintii mai sensibili, doar se indeparteaza aceste depuneri de tartru sau coloratiile inestetice. Daca dintii tai sunt de la natura mai galbiori poti opta pentru o albire profesionala, asta implica un cost mai maricel si dezavantajul este ca dupa va trebui sa renunti la alimentele colorate pentru ca se coloreaza la loc dintii.

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Depinde, poti sa folosesti aparate speciale care sunt foarte scumpe, sau sa te speli mereu pe dinti cu colgate sau alta pasta de dinti

| lacrima_4340 a răspuns:

Prima oara un detartaj, apoi in alta sedinta incepe albirea cu un fel de gel albastru aplicat pe fiecare dinte.Acest lucru se face in 2-3 sedinte; la noi in oras e 100euro.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://albirea-dintilor.com/crest-whitestrips-premium.html Incearca cu incredereeee! In 3 zile am avut dintii vizibil mai albi si m`a tinut un an:). 170 de lei pe an nu mi se pare mult la cat de bun este produsul:D. Si iti albeste foarte tare dintii si nici nu le distruge smaltul. La inceput o sa ai o mica sensibilitate la cald-rece, dar trece repede:). Si costurile postale nu le platesti:P. Alegeti tu produsul care vrei, eu ti-am trimis linkul cu cel pe care l-am folosit eu.

Bafta`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Julissa, cu umila mea parere imi dau cu presupusul!
De ce ai avut o "mica sensibilitate"la rece si la cald. dupa tratament? oare sa fie pentru ca smaltul este mai fin si devine dintele sensibil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ZAZU:Nu dupa tratament! Dupa ce mi-am pus prima data plasturii aceia pe dintihee hee. Dupa prima utilizare. Doua zile cred, cam atat. Poate nici atathee hee.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| aleee a răspuns:

Ai putea sa mergi la dentist pentru ca el sa-ti recomande! Nu incerca tot felul de prosti! Mult succes!