| LisaJulie a întrebat:

Ce boala la coloana vertebrala poate fi cauza durerii puternice la baza coloanei? ( unde sunt soldurile)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Lombosciatica.

| eliancodrut a răspuns:

Sau herneie de disc.
Dar sunt mai multe cauze.
Doar medicul ortoped poate sa-ti spuna, dupa ce te consulta in urma unei radiografii.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Foarte multe persoane tinere au dureri în coloana lombară. De cele mai multe ori ele se pot rezolva cu fizioterapie.

În caz de pareză, incontinență fecală sau retenție urinară se face operație. Altfel operația nu are sens.

Metoda potrivită de a vedea coloana este RMN.