| »°°♥♠Emo Girl a*♠♥°°» a întrebat:

Ce boala poate primii crapul de balta?! intr-o dimineata am mers la balta ca sa vad ce mai e pe-acolo! si am vazut ca 20 de kg de pesti mici si mari au fost morti! si am scos un crap de balta afara ca sa vad ce este cu el ca s`a aparut ca era bolnav si am observat ca avea ceva bube in forma de rotund de aproximativ 1 mm deci se putea vedea cu ochiul! am observat ca crapul era plina pe coada, solzi si mai ales in gura! si iarasi in dimineata acestea tot au murit mai multi pesti din cauza bubelor acestuia!
va rog spuneti-mi cum le-as putea trata!?! caci sunt ft multi pesti in balta [balta are aprox. 105 m va dati seama?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bubele alea sunt de la paraziti, foarte probabil viermi alti din neamul teniei, cum zice @dhraqull, dar nu inseamna neaparat ca asta este si cauza mortii. Eu m-am gandit ca se poate sa fie si axfixie. Din cauza caldurii si luminii, algele din balta se inmultesc peste masura, iar in timpul noptii consuma tot oxigenul din balta.
Pace

| CM7YRE a răspuns:

Poate a aruncat cineva ceva gunoaie.deseuri in apa si de-aia s-a intamplat asa

| dhraqull a răspuns:

Tenie.

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Apa este poluata de aceea mor pestii

| Aηηy a răspuns:

Uita`te pe site`ul acesta si poate gsesti ceva http://www.zooland.ro/arhiva/boli+ale+crapului+de+balta?pag=3; eu am gasit boli ale altor pesti dar ale crapului de balta nu. imi pare rau :(>