| Sofer a întrebat:

Ce boli poți avea daca aspectul limbii nu este rosalie cum este normal și este limba puțin alba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate ti-ai stricat un pic stomacul, mancand ceva, ce nu i-a priit.
Fa o dieta de 2-3 zile, mananca ceai cu paine prajita, putin orez, etc.

| gabicoo a răspuns:

Micoză dacă ai luat recent antibiotic.

| TimberWolf a răspuns:

Nu e nimic grav, este normal sa fie putin alba daca nu esti hidratat corespunsazor sau daca urinezi des.
Daca ai o dieta bogata in zahar iarasi, e normal sa fie mai albicioasa.
Poate indica o afectiune digestiva cum zice si mindfulness, la stomac, la ficat, diabet, disbioza, candidoza, etc.
Si la mine se intampla de multe ori sa fie mai albicioasa.

| Mindfulness a răspuns:

Nu e neapărat o boala. De la candidoza la probleme cu burta, gastrice.
Daca ai făcut prostii poate fi ciuperca.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ciuperca în gură nu este o boală care se transmite sexual. Nu poți să faci ciupercă dacă faci *** oral partenerei tale nici dacă ea însăşi are ciupercă în părțile intime.

Problema cu ciuperca nu este ea în sine ci faptul că de obicei vine împreună cu altă afecțiune, de exemplu diabetul. Mergi să îți faci nişte analize inclusiv HbA1c.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Candidoza e o ciupercă. Şi cel mai probabil asta ai.

| Whitte a răspuns:

Posibil sa ai ce ti s-a spus pe aici. Dar e posibil si ca ficatul sa fie deja gras si suprasaturat de la multa mancare. Treci pe la medic.

| Rredhead8 a răspuns:

Poate ai ciuperca