| Anonimul3315 a întrebat:

Ce cauze provoaca amnezia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amnezia poate surveni in urma unor boli, leziuni cerebrale, traume(cum ar fi lovituri) chiar si din cauza unor emotii puternice. O deficienta majora a vitaminei B1 poate conduce de asemenea catre amnezie, la fel folosirea prelungita a unor medicamete.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O amnezie poate fi cauzata de o leziune a ariilor cerebrale legate de functiile memoriei, de origine vasculara, tumorala, traumatica (comotie cerebrala), infectioasa (encefalita), degenerativa (boala lui Alzheimer), hemoragica (hemoragie subarahnoidiana) sau consecinta lipsei de vitamina B1, observata mai ales la alcoolici (sindromul lui Korsakov).
Amnezia mai poate surveni si in cursul bolilor psihiatrice, ca urmare a unei crize de epilepsie sau a unui soc. In sfarsit, numarul tulburarilor de memorie este legat de consumul de medicamente, in particular de tranchilizante (benzodiazepine). Utilizate pe lunga durata, ele induc adesea o amnezie anterograda, care se manifesta prin imposibilitatea de a fixa amintirile noi, sau prin tulburari acute de memorie apropiate de ictusul amnezic.

| Anonimul3315 explică (pentru anonim_4396):

Scz dar poti sa-mi explici mai pe roamana ca am doar 12 ani laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul3315):

Amnezia poate surveni in urma unor boli, leziuni cerebrale, traume(cum ar fi lovituri) chiar si din cauza unor emotii puternice. O deficienta majora a vitaminei B1 poate conduce de asemenea catre amnezie, la fel folosirea prelungita a unor medicamete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea, când ești îndrăgostit, uiți de toți și de toate.

| AriannaAri a răspuns:

Aici gasesti tot http://www.amnezia.ro/

| BIOO a răspuns:

Amnezia survine si de la doparea cu medicamente interzise, reactiile adverse, contraindicatiile, abuzul!

| aly19223 a răspuns:

Amnezia este provocata de lovituri puternice la cap si de socuri emotionale.