| dandial a întrebat:

Ce e aia alopatie? E un gen de homeopatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este exact opusul homeopatiei. Presupune tratarea bolii prin mijloace opuse naturii ei.

regis
| regis a răspuns:

Poate am fost prea vag. Un exemplu ar fi mai elocvent. Sa luam unul foarte simplu - febra. In homeopatie vei primi doze foarte foarte mici dintr-o substanta naturala (nu stiu exemple) care provoaca febra, stimuland astfel organismul sa produca singur o substanta care sa invinga febra.
In alopatie ti se va administra un antitermic, adica un medicament care produce scaderea febrei, adica opusul febrei (de ex Paracetamol). Pe scurt alopatia este medicina clasica practicata in cabinetele si spitalele din Romania.

| leluc a răspuns:

ALOPATÍE s. f. Tratament medical constând în administrarea unor medicamente în doze care, la omul sănătos, ar declanşa efecte contrare simptomelor caracteristice bolii care trebuie tratată. – Din fr. allopathie.

Sursa: www.dexonline.ro

| dalea a răspuns:

Cred ca te referi la "medicina alopata "adica medicina clasica.

| kaumi a răspuns:

Medicina alopata este medicina cea de toate zileel care se practica in spitale. Este exact opusul homeopatiei.