| voicul a întrebat:

Ce e mai daunator pentru dinti, sa-mi fac detartraj sau sa-i albesc chimic? Care metoda mi-i va albi mai mult si pentru mai mult timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

E recomandat sa-ti faci detartraj odata la 6 luni.Nu e periculos.Insa daca ii albesti, poate dauna smaltului, dintii devin sensibili. Dintii nu devin mai albi dupa detartraj, e mai mult pentru igiena si se recomanda inainte de o albire.

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Aplica metoda naturala, adica bicarbonat de sodiu, nu detartaj, eu personal am facut si nu sint multumita, la o luna dupa mi-a sarit smaltul unui dinte, am fost la stomatolog si mi-a spus ca acesta este riscul detartrajului.

mariana
| mariana a răspuns:

Incearca sa-ti albesti dintii frecandu-i cu bicarbonat de sodiu alimentar, care se pune pe periuta de dinti si se freaca dintii cu acest praf. Este nepoluant, nu are efecte secundare si are eficienta. Albirea cu substante chimice subtiaza smaltul dintilor si este de evitat. O curatare a dintilor la medicul stomatolog, poate fi facuta, insa si acolo indepartarea se face tot mecanic, asa ca este posibil sa se zgarie smaltul si atunci iti strici dintii in mod nejustuificat. Sigur se mai pot folosi pastele de dinti care au in continutul lor si substante de albire, cum este "colgate maxwhite". Dar incerca solutia practica propusa de mine pentru ca da sigur rezultate dupa cateva spalari. Succes.

| micurutza2005 a răspuns:

Detartrajul e una si albitul e altceva.detartrajul este eliminarea pietrei de pe dinti a depunerilor (cum e piatra de pe chiuveta calcarul )e un periaj profesional al dintilor care e obligatoriu inainte de albire si nu dauneaza doar curata dintii ceea ce nu poti tu acasa cu periuta. procesul de albire chimic e albirea dintilor cu solutii chimice speciale dar inainte trebuie sa-ti rezolvi toate problemele cu cariile daca ai deci albirea se face cand esti in regula cu dintii si poate tine cam 2-3ani sa zic, daca ai grija de dinti adica atentie la vin rosu, cafea, bauturi colorate puternic in general scurteaza perioada de a-ti vedea dintii albi.si mai ai si alte dezavantaje:dintii sunt supusi la o oarecare trauma prin solutiile chimice care distrug din smaltul lor protector si smaltul se reface greu cu paste de dinti cu flor etc.si poate se vor strica mai repede fiind mai sensibili de la tratament depinde ce metode de tratament va folosi stomatologul pentru a-ti albi dintii deci ai si avantaje (sa-i vezi albi)dar si dejavantaje in timp(sensibilitatea lor )dar daca e neaparat nevoie iti va spune stomatologul

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foloseste bicarbonat de sodiu alimentar o data pe saptamana.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lasa chimicalele! Mananca mere si bea lapte, dar nu deodata! Cine te iubeste, te iubeste si asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti bicarbonat(cel mai bun)sa nu te speli mamult de 2 ori pe saptamana cu el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai ziceti de bicarbonatul de sodiu, ca el nu albeste, doar curata dintii de resturile ramase.
Pe langa pasta de dinti cu efecte de albire poti sa mergi la stomac pentru un dentartraj, dar o sa te cam doara dintii cand mananci ceva rece sau cald.
Sfatul meu, ramai asa cum esti, ca cine te iubeste te accepta asa cum esti.

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute