| Mindfulness a întrebat:

Ce e mai ieftin o proteza cu 2 dinți sau o punte dentara, care în total ajunge la 4 dinți? Daca îți cad 2 dinți din fata îți poate face o proteza formata din 2 dinți? Voi v-ați făcut punte dentara?
Pentru paradontoza ce poți lua natural care sa ajute? De ce dinții sunt așa de scumpi, implantul? Daca îți cade un dinte accidental ce te faci? Costa intre 800 și poate sa ajungă la 2000 de euro e incredibil așa ceva! Pai ce faci faci daca îți cad 2 dinți și nu ai 2000-4000 de euro de implanturi? Ce alternativă cauți care sa fie mai puțin costisitoare și eficientă?
Daca nu ai bani ce faci daca îți cad așa aiurea 2 dinți? Cum mai ieși așa în societate daca sunt chiar în fața? Acolo în fața sunt sesizabili! Ce pot sa pun acolo daca mi se mișcă un dinte când ating cu limba sau degetul sa mai reziste măcar 3-4 luni? Deocamdată dau cu elugel dar e dezinfectant nu întărește acel dinte sa nu mai se miște, se mișcă de la paradontoza retracție de os! Ce pot face in acest caz sa mai țin de el 3 luni măcar? Azi am mancat slănină prăjită și m-am lovit rău de tot chiar la acel dinte care se mișcă,mă tot gândesc obsesiv daca nu cumva după ce am mestecat aiurea și m-am lovit la el ca nu cumva sa se miste mai tare!
Spuneți-mi o sugestie va rog dacă știți! Mă spăl zi de zi pe dinți dar văd că e nasoala treaba. Mi-am făcut un detartraj complet dar degeaba,mi-am cam neglijat dinții,am mâncat dulciuri multe toate viața de când ma știu!
Cred că o să fac un șoc emoțional daca o sa mai îmi cada și acel dinte,deja unul a cazut sunt destul de speriat! Cu banii nu stau bine,sunt praf nu pot lucra că nu am tratament eu sufăr de o anxietate extrema numita agorafobie,adică fără tratament e imposibil aproape sa ies din casa! Ciudat este că în momentul când am bani anxietatea se diminuează mult și când raman fără bani nu mai pot sa ies afară, daca ies fac din secunda 1 atac de panica!
Cred că soarta mi pecetluită nu știu ce să fac sa ies din situația asta! Îmi trebuie destui bani! Nu mă ajută nimeni! Eu o sa mă angajez după ce fac rost de tratament dar mi teama sa nu îmi cada dintele că o să arăt ca un moș de tânăr! O sa râdă lumea de mine, va fi trafic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Frate calmează-te stai liniștit până la urmă sănt niște dinți pe care nai știut oare cum... săi îngrijești dulciurile asta cam asta fac și chiar mult mai rău de toți cu zaharul este dificil mai ales dacă iti plac dulciurile din câte știu eu foarte mult ție.

Păi da munca ar fi o soluție să strângi bani și nu pui dinți din porțelan frate sau care or mai fi eu nu ma pricep la chestiile astea cu implanturile...

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Nu ai cum sa îți pui dinți un dinte costa minim 800 de euro sau 1000! Mi se pare că punte dentara poți cu 100 de euro dintele, asta ar însemna vreo 400 de euro că face legătura daca ai 2 dinți lipsa cu 2 dinți sănătoși. Am fost un tâmpit nu știu de ce îmi plac mie dulciurile așa de mult, mâncăm în cantitati foarte mari zilnic!
Sunt in fata și se vad, se vede urat fără 2 dinți în fața lumea te judeca sunt și prosti și proaste care râd de tine eu m-am convins de mult ce mentalitate avem noi ca popor! Am prea multe probleme onur nu știu ce să fac sa dispar de pe acest pământ, nici părinți nu am neamul nu mă bagă în seamă, nu mă ajută, probleme de sănătate am cu carul nu știu ce să fac că nu am curaj nici să îmi pun capăt zilelor!
Tu îți dai seama cum o sa mă simt când o să îmi cada încă un dinte având în vedere că eu am anxietate? O sa mă distrugă psihic frate! Fix in fața in mijloc sunt daca erau măselele și erau în spate nu era nici o problema că nu se vedea! De tânăr am probleme. Mai zice lumea că banii nu aduce fericirea! Ești mort fara bani nici neamul nu te baga in seama nici lumea nici vecinii nu te saluta! E rău de tot sa nu ai bani deloc în zilele noastre!
Ultimul om mă simt de pe planeta sa mor eu.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Muncește și puneți dinți frate. Banii îi faci prin muncă dar nici sa fi apt de muncă și sa nu muncești atunci chiar este nasol nici chiar...acum sa fiu sincer și eu asi rade dacă nu teași vedea cu doi dinți în față rolling on the floor)) misar părea amuzant asta e vezi? Și eu mare nenorocit Sănt sa moară Luis Stan cu tot cu restaurantul și mici lui...

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

E rău fără bani da ști ce este mai rău? Sa poți săi faci și sa nu muncești sa stai pe cârca lui mama și tăticul atunci e grav rău de tot.
.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Ce treaba are poporul cu dinții tăilaughing) dai foc la toată planeta ca nai doi dințiilaughing))

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Prefer sa fiu știrb toată viața da nu a-și da 800 euro pe un dinte rolling on the floor)) ca să ce? Să-și facă ăla frezea în reflecția la dintele meu?

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Ai dreptate onur! Pai am zis că o să mă angajez in septembrie numai sa am tratament! Poate cu puțin noroc mai rezista 2 luni dintele până fac rost de 400 happy daca nu am pus-o!

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Ajunge și la 2000 un dinte depinde.
Pai de aia s-a inventat puntea dentara e mult mai ieftina happy

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Am văzut la vedetele astea de prin America Travis scot sau tipul ăla Jason Derulo avea toți dinți din ba din aur altul le avea din nu știu ce pietre prețioase spuneau că un dinte de alu ăla face în jur de jumătate de milion de dolari lumea nu mai are pe ce să dea banii... și prin America dorm oamenii pe afară pe străzi dacă te uiți... asta e.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Îți spun eu când o sa începi munca nu o sa mai vrei niciun dinte laughing))

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Cu salariul din România și prim miniștri noștri care ne "iubesc" ei da nu mai poate ei de noi.

Doar o anestezie mai putem face cu salariul restul îi bagă ei la buzunarele lor paraziți...

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Măcar 2-3 luni sa mai reziste dintele daca cade ajung rău de tot cred că o să înnebunesc laughing
Eu sunt simpatic arat cat de cat bine nu merit o soartă așa de violenta sa nu mai am dinți crying

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

laughing