| Minnie_8765 a întrebat:

Ce efect asupra organismului(de 15 ani) pot avea tratamentele cu hormoni?Acestea fiind recomndate de medic pentru reglarea anumitor functii ale corpului.Vreau sa stiu efectele negative, daca exista, plz!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Orice tratament medicamentos, poate avea efete negative. De aceea se scrie pe prospect, contraindicatii, in orice caz, medicii stiu de efectele negative, se uita in fisa ta medicala si decid daca au sau nu. Problema cu hormonii normal ca e mai delicata, existand multe tipuri de hormoni : de crestere, ai glandei hipofizare, ai glandei tiroide, ai glandelor sexuale, etc. Daca te referi la tratamente hormonale antibaby, exista si aici destule riscuri:cresterea parului pe fata sau barba(pilozitate), ingrosarea vocii, crestere in greutate etc, dar in timp se pot controla.Ca sa intelegi de ce, gandeste-te ca acesti hormoni sunt ca sarea in bucate, iar corpul tau nu-i mai produce.La cei antibaby, se modifica doza de hormoni masculini si feminini pe care orice femeie ii are.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice medicament are reactii adverse. Intreaba medicul care ti le-a recomandat si citeste cu atentie prospectul. Pentru mai multe date, trebuie sa ne spui ce hormoni (nu sunt toti la fel), in ce doza si pentru ce afectiune.