| anonim_4396 a întrebat:

Ce efecte negatine pot avea curele de slabit asupra organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Http://dralinpopescu.ro/......mului.html
Curele de slabit pot duce la dezechilibre in organism, din cauza lipsei anumitor vitamine, minerale, nutrienti a caror aport normal este intrerupt in cazul unor cure prost concepute.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți "bucura" de un ulcer/gastrită, nervozitate, căderea părului, unghii casante, insomnie, anemie, amețeli, constipație/diaree, lipsa concentrației, etc.
De aceea, trebuie să înveți să mănânci.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Anemie, ulcer, sunt destule!
De aceea o cură trebuie dată de un medic.

| facepalmlol a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa slabesti si sa nu patesti nimic altceva in urma curei, mergi la un nutritionist dupa ce ti-ai facut toate analizele, ca de exemplu sa vezi si tu ce alergii ai sau mai stiu eu ce altceva.

| anabelisa a răspuns:

Negative

| anabelisa a răspuns:

VA MULTUMESC TUTROR CELOR CARE MI-ATI RASPUNS!
Dar nu este cazul sa tin vreo cura de slabire, ci am intrebat doar pentru a vedea cateva pareri, deoarece am observat ca tot mai multe fete tin neaparat sa tina astfel de cure, care le fac mai mult rau decat bine.

| Isabella95 a răspuns:

Daca slabesti dintr-o data e posibil sa ramai cu vergeturi!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Isabella95):

Bună.
Vergeturile apar numai la îngrășare accelerată gen sarcină, renunțarea bruscă la sport, afecțiune ale glandei endocrine (hipotiroidism).
Nu apar la slăbit!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat