| MrNuggets a întrebat:

Ce efecte poate cauza daca iei xanax in cantitati industriale? Intreb pentru un prieten

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 4evergentleman a răspuns:

Îți afectează funcția cognitivă,temporar nu într-un mod ireversibil,probleme de concentrare,atentie,memorare,pierderi scurte temporare de memorie,altele nu le știu,dependenta,daca renunță la ele brusc intri in sevraj grav,poți să și mori,dar nu se întâmplă la toți. Pai,altele mai pot fi transpirație excesiva, abundenta,tremur, simptome de anxietate că toate tratamentele anxiolitice au că efecte secundare simptome de anxietate,letargie,oboseala,lipsa de vitalitate sunt mai multe,sunt periculoase dar își fac mediat efectul daca anxietatea este gravă,sunt cele mai eficiente,nu vindeca nici o boala,doar te face sa devii funcțional pentru perioade temporare de câteva ore,te calmează imediat dar îți poate da și stări de somnolențe și să îți ia și energia,amețeli,slăbiciune,dificultăți de vorbire,lipsa de coordonare, dificultăți de respirație, schimbări de comportament, comportament agresiv, chiar coma sau moartea că rezultat al insuficientei respiratorii.
Folosite pe termen lung, benzodiazepinele pot creste riscul aparitiei unor forme de dementa, leziuni cerebrale si pot favoriza aparitia unor tipuri de cancer sau chiar cauza moartea prematura.

Simptomele de sevraj sunt:
Tulburari de somn
Incordare, nervozitate
Stari de confuzie si depresie
Frica, senzatia ca cei din jur vor sa iti faca rau
Panica, stari de neliniste
Distantarea, lipsa de interactiune cu cei din jur
Simturi mai ascutite sau distorsionate (de exemplu zgomotele sunt percepute amplificat)
Tremuraturi, convulsii
Durere, rigiditate, dureri musculare, spasme
Sangerari abundente la menstruatie si dureri de sani (la femei)

| 4evergentleman a răspuns:

Daca iei așa ceva ia la nevoie și când le întrerupi fa-o treptat nu brusc, asta îți spune medicul e datoria lui.

| MrNuggets explică (pentru 4evergentleman):

Nu iau deloc, am auzit ca e ca un drog de asta intreb

| 4evergentleman a răspuns (pentru MrNuggets):

Da, cauzează adicție la fel ca heroina și e un drog foarte periculos, un user de aici sustinea că mulți au murit de la așa ceva.

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Se poate lua jumate dimineață și jumate la prânz, așa nu e periculos dar nu zi de zi ci la nevoie dar facă anxietatea este gravă trebuie sa le iei că restul sunt apa de ploaie, nu își fac efectul pe anxietățile astea grave, cronice.