| anonim_4396 a întrebat:

Ce este amnezia și cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Amnezia este o tulburare a memoriei care poate afecta capacitatea unei persoane de a își reține informațiile noi sau de a accesa informațiile stocate în memoria de lungă durată. Amnezia poate fi temporară sau permanentă, și poate fi cauzată de o varietate de factori, incluzând traume la cap, probleme de sănătate mintală, boala sau efectele secundare ale medicamentelor sau drogurilor.

Există două tipuri principale de amnezie: amnezie retrogradă și amnezie anterogradă. Amnezia retrogradă se referă la incapacitatea de a-și aminti evenimente sau informații din trecut, în timp ce amnezia anterogradă se referă la incapacitatea de a înregistra sau de a reține informații noi.

Tratamentul pentru amnezie poate include terapia cognitiv-comportamentală, medicamente, terapie de stimulare a creierului sau intervenții chirurgicale, în funcție de cauza subiacentă a amneziei. De asemenea, un stil de viață sănătos, incluzând o dietă sănătoasă, exercitii fizice regulate și o cantitate adecvată de somn, poate ajuta la menținerea sănătății creierului și la prevenirea problemelor de memorie.

Este important să se caute atenție medicală imediată dacă se suspectează amnezie, deoarece cauzele pot fi tratate în stadii timpurii. De asemenea, este important să se mențină o rutină regulată de activități mentale, cum ar fi cititul, rezolvarea puzzle-urilor și învățarea de noi lucruri, pentru a susține sănătatea creierului și pentru a preveni problemele de memorie pe termen lung.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ăăăă! Am uitat!

Răspuns utilizator avertizat
| Fantaspirit a răspuns:

E relativ la fel ca boala Alzheimer și boala vacii nebune. Și în depresii, tulburări bipolare, schizofrenie se poate întâmpla sa ai pierderi de memorie tranzitorii, parțiale sau totale. Uiți des anumite lucruri, e un fel de demență.