| mgr a întrebat:

Ce este "anatomia patologica"? Dar "medicina legala"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anatomia patologica are doua componente mari:
1. autopsii la pacienti care au decedat in spital, de cauze naturale plus elaborarea certificatelor constatatoare de deces si deciderea cazurilor care primesc scutire de autopsie sau sunt declarate cazuri medicolegale.
2. Examinarea cu ochiul libe, prelucrarea si examinarea micoscopica a fiecarui fragment de tesut care se scoae de un om (biopsie, apendice, stomac, tumora, picior amputat, etc) sau a prelevatelor citologice (citologie cervico-vaginala, lichid pleural, peritoneal, etc) si formularea unui diagnostic histopatologic.

Medicina legala se ocupa, de asemenea cu doua componente:
1. autopsia pacientilor care nu mor de cauze naturale (crime, accidente, sinucideri, inoxicatii, etc).
2. examinarea pacientilor care sunt implicate in infractiuni sau accidente (victime ale violului, ale agresiunilor, accidentelor).

1 răspuns:
| Lɑяisɑ a răspuns:

Anatomia patologica este Histopatologie.
Iar medicina legala investigheaza cauza deceselor.