| Lolkkk a întrebat:

Ce este anemia?
Tata mi-a făcut analize la dispensar mai de mult și zicea ca am anemie dar eu nu știu ce este?
Menționez ca eu la fotbal când alerg obosesc repede
E posibil sa aibă legătură cu această anemie?
Tata mi-a făcut analize la urină și voia sa îmi facă și la materiale fecale...
Eu nu îl înțeleg sincer să vă spun
Menționez ca el zicea ca am o greutate foarte mica și eu sa va spun sincer am 16 ani și am înălțimea acum 1.67 și am greutate 50 și ceva
Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Anemia este o boala atunci cand mananci mancare nesanatoasa ( care poate dauna stomacului si intestinului provocand si dureri abdominale ), cand mananci foarte putin sau mai deloc, cand ciuguli toata ziua si nu iei mese consistente cu vitamine si proteine SAU de cele mai multe ori cand ai lipse de multe vitamine.
In cazul in care anemia se agraveaza poate aduce dureri de cap, stari de voma etc. Si in cazul in care nu o tratezi si continui activitatile care iti aduc rau poate aparea si cancerul ( de multe ori leucemia ). Cel mai bine ar fi sa te duci la medic sa-ti dea un regim alimentar.

Bula
| Bula a răspuns:

Anemia este numar redus de globule rosii din sange.
Nu are legatura cu inaltimea sau greutatea ta (in afara daca esti prost alimentat).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenul tău Google.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti extrem de slab, intr-adevar.
La 1.67m ar trebui sa ai 67 de kg ori tu ai numai 50kg
Este clar ca nu manaci suficient de aceea este atat de slab si anemic.
Poate este cazul sa nu mai faci fotbal ca sa nu lesini, ca nu-i de gluma cu anemie si atat de slab... ia in serios asta si pune mana sa manaci sanatos, mult mai mult, ca esti in crestere si nu te poti dezvolta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anemia înseamnă că nu ai destule globule roșii în sânge și da poate cauza oboseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa ai carenta de fier, dar si de alte minerale necesare corpului. Trebuie sa mananci ficat, dar bine... Trebuie sa incepi sa ai o alimentatie sanatoasa care sa include calciu, fier, magneziu, zinc si vitamine. Branza, lapte, oua, ori daca ouale iti ridica colesterolul, te poti axa pe albus de ou sau chiar pudra de proteine. Carnea de vita e iar foarte buna deoarece contine multe vitamine B.