| Bin_Husein_Ahmed_1997 a întrebat:

Ce este bronșita cronica?
Am fost la doctor acum un an și mau găsit cu bronșita cronica la plămâni de la fumat
Am luat 1 luna pauza de țigări în acel timp am luat medicamente și mi-a trecut de acea tușă cred ca mi-a trecut boala
Ce credeți ca se poate sa reapară?
Ținând cont ca am fumat de 4 ani pana atuncea
Dau funda :&

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AcuddlyToy a răspuns:

Bronsita cronica este un sindrom clinic caracterizat prin tuse, însotita de cresterea secretiilor bronsice, permanenta sau intermitenta (cel putin 3 luni pe an si minim 2 ani de la aparitie), necauzata de o boala sau leziune bronhopulmonara specifica.
Simptome
Boala este neglijata mult timp. Simptomul principal este tusea, la început dimineata, ulterior permanenta, însotita de expectoratie de obicei mucopurulenta, fenomene accentuate în anotimpul rece. Bolnavul este de obicei afebril, dispneea creste progresiv, iar cianoza apare tardiv. înainte de instalarea imfizemului, starea generala este buna, iar toracele de aspect normal.
Sper ca te-am ajutat la prima intrebare.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru AcuddlyToy):

Nu prea am înțeles mai nimica deci va mai apărea aceasta boala?
Așa e tusea numi dădea pace

| AcuddlyToy a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Se poate sa apara, nu se scapa usor de ea.Medicamentele(tratamentul) era de la doctor sau nu?

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru AcuddlyToy):

De la doctor mi-a prescris niște medicamente și le-a luat și mi-a trecut de acea tusa