| anavladamatei a întrebat:

Ce este bun pentru creșterea mai rapida a parului? am auzit ca uleiul de rozmarin este bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zincul asta face plus creste si unghiile repede, cumpara zinc de 40 si vitamina b, maxim 14 zile

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista cresterea parului rapida, fiindca parul creste numai HOROMONAL, in functie de hrana pe care tu o mananci zilnic si care ii permite sa creasca 1cm-1.5cm pe luna.

In ce privesc mastile cu ulei puse la radacina parului, acelea sunt numai pentru INTARIREA firului de par existent, nu de crestere a lui, ca nici un ulei de pe fata pamantului nu poate sa aiba rol hormonal in corpul omului si nici sa aface ceva sa creasca mai repede sau mai incet.

| dullcat a răspuns:

Buna.E bun uleiul de rozmarin, la fel si ceaiul, aplicat la radacina, pentru un par sanatos.Mai poti incerca masti cu amla, henna simpla, ou/apa de orez, ceai de musetel, lavanda, miere, ulei de masline, plus masaj periodic etc. Daca parul tau nu este degradat considerabil de la vopsit sau altele, el va creste in medie 1 cm pe luna.Secretul este sa pastrezi ce a crescut deja in stare cat mai ok, fiindca daca se deterioreaza, automat arata aiurea si trebuie eliminat cu foarfeca, nu exista alta solutie.

Eu am incercat tot felul de produse si chestii diy de-a lungul anilor, apogeul fiind perioada liceului.Fixatia destul de nesanatoasa ma facea sa cred ca la mine nu creste deloc.Ei bine, mai tarziu, cand nu mi-a mai pasat de aparente si nici nu m-am mai dat peste cap, implicit n-am mai cheltuit bani pe tot felul de produse, parul oricum a crescut de la sine, vazand diferenta considerabila in poze.M-am convins de importanta intretinerii in ultimii ani, in special cand vine vorba de taiatul varfurilor la cateva luni, chestie de care majoritatea persoanelor se feresc.Si eu ma feream, cand nu dadeam peste cineva care sa taie cati cm doresc.Mi se intampla sa ia fix cat imi crestea in jumate de an, ajungand de unde am plecat.laughing) De adaugat ca depinde mult si de genetica, de varsta ta, de starea generala de sanatate, alimentatie etc.Parul creste din interior, din exterior doar il intretii.Bafta.

| Tputpu35 a răspuns:

Du te la Dm