| EVA_7591 a întrebat:

Ce este mai bun pentru durerea in gat?(in afara de medicamente)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Uite un remediu care la mine a functionat:3-4 lingurite de miere amestecata intr-o cana cu tinctura de propolis, cimbru si busuioc. Le poti lua si de 4 ori pe zi, la gust este buna iar efectul apare a doua zi si este de durata.La mine cel putin asa a fost si mereu cand sunt racita fac asa.

| Tourniquet a răspuns:

Gargara cu sare. Incalzesti putina apa si pui sare in ea. Faci gargara din ora in ora pana cand durerea cedeaza.
Usturoi si miere. Zdrobesti cativa catei de usturoi si amesteci cu 10 linguri de miere. (dublul cateilor de usturoi)
Mult ceai fierbinte (de tei sau/si musetel) cu lamaie si miere.
http://www.formula-as.ro/......-gat-10332
Daca nu cedeaza in recomand Trachisept sau poti sa te duci la Plafar (farmacie naturista) sa ceri pastile de propolis. :)

| alexeanca a răspuns:

Gargara cu sare!

Răspuns utilizator avertizat
| Freaky a răspuns:

Ceai cald, indulcit cu miere :p

Răspuns utilizator avertizat
| noname1 a răspuns:

Depinde de caz. daca ai puroi, atunci cea mai buna solutie este sa folosesti traditionalii cartofi cu spirt. tai cartofii rondele, ii asezi unul langa altul intr un prosop mai subtire il legi frumos ii imbibi cu spirt si pui prosopul legat la gat(nu foarte tarelaughing ) pe tot parcursul noptii. dimineata o sa te trezesti cu el mult mai bine happy

Răspuns utilizator avertizat
| IOANAio9 a răspuns:

Un ceai...