| Teodora777 a întrebat:

Ce este mai dureros:sa scoti maseaua sau nervul?
Am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| kareina a răspuns:

Cel mai rau este nervul, acesta da dureri, daca nu ar exista, maseaua in sine nu are cum sa dea dureri. Dar cand o scoti iti face anestezie si nu o sa simti prea mult.Bafta!

| xxdd a răspuns:

Am fost si eu odata sa scot nervul, dar n`am rezistat. Ma durea prea rau.

| ragaman a răspuns:

Hmmm...amputarea piciorului. ce conteaza ce doare mai tare, alege varianta in care ramai cu dinti in gura, iar daca intrebi pentru ca urmeaza sa scoti si maseaua si nervul e cu atat mai putin relevant. durerea e aproximativ la fel pentru ca daca iti scoate maseaua nervul e inca acolo deci exista simt --> durere, iar daca iti scoate nervul --> aceeasi durere. deci scoate nervul si lasa maseaua.

| PixieTrixie a răspuns:

Categoric nervul.
LA inceput o sa doara periodic si durerea tine si o saptamana fara sa dispara (se reduce greu, pana la o durere relativ suportabila cu nurofen).

| Walker a răspuns:

Mi-am scos de la doua masele nervul si crede-ma ca nu te doare mai deloc. faci cateva sedinte unde iti sparge in dinte cu "tractoru" laughing asa cum imi spunea mie dar nu simti nimic
Durerea pe care o vei simti va fi la urma cand dupa ce iti anesteziaza acea parte, totusi vei simti ceva ceva big grin

numai bine

| anku_4442 a răspuns:

Iti recomand sa ti-o scoti oricum mai devreme sau mai tarziu tot se va mai caria, si de te doare tot din cauza ca ai carie.Si eu am avut probleme cu o masea m-a bazait acolo la ea, mi-a scos nervul si intr-adevar atunci cand ti-l scoate te doare putin... dar nu durere de o saptamana asa cum am vazut ca ti-a spus cineva mai jos. Cel mai bine scoate-o, oricum nu o sa te doara asa de mult pentru ca iti face o anestezie e ca o piscatura de tantar intepaturatongue laughing stai calma ca dupa aceea nu o sa mai ai problemehappy

| deluXxe a răspuns:

Din proprie experienta. eu zic... ca maseaua. mi-a facut anestezie doctoru. de nu-mi mai simteam fata. si cand a prins de maseaua sa pic p jos acolo d durere. tot simteam. cu tot cu anastezie... dar la nerv. nu simteam nimic cand imi scotea. o mica intepatura de ac. apoi vedeam ca la scos doar
Deci. e mai dureros o masea. decat un nerv

| PopAndreeaMaria a răspuns:

Imi pare rau sa spun dar nu stiu~