| cristinutzaroby a întrebat:

Ce este metroanexita bilaterala si cum se trateaza si daca exista riscul de a nu mai ramane insarcinata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este o boala inflamatorie pelvina(BIP) care afecteaza atat uterul cat si anexele sale: cele doua ovare si cele doua trompe uterine( in cazul metroanexitei bilaterale) --- si da, poate avea drept consecinta infertilitatea fapt pentru care, ar trebui sa gasesti un medic cu experienta si care sa dea dovada de implicare (sa faca tratarea ei in spital sub supraveghere,sa urmareasca daca procesul inflamator a fost stins in totalitate in urma tratamentului cu antibiotic). Uneori se poate intampla ( mie mi s-a intamplat!) ca, dupa stingerea infectiei, sa ramai cu sechele cum este acea sterilitate tubara ( blocaj al trompelor) ---acest tip de sterilitate nu permite migrarea ovulului catre uter deci, face imposibil actul de fecundare. In cazul meu, trompele au fost deblocate de catre medic printr-o procedura numita hidrotubatie (dar, asta, este un caz fericit de rezolvare de care am avut noroc!). Numai bine!

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Metroanexita este o inflamatie la ovare, trompe uterine si a uter. Da netratata, metroanexita poate avea rezultate dramatice asupra fertilitatii! te sfatuiesc sa consulti un doctor!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metroanexita este o inflamatie, de obicei de cauza infectioasa a uterului, trompelor si ovarelor. Se trateaza dificil, cu antibiotice si antiinflamatorii, de obicei injectabil si/sau perfuzabil. Metroanexita este principala cauza de infertilitate, mai ales ca femeile au tendinta de a trata cu usurinta asa zisa "raceala la ovare" si intarzie zile, saptamani sau chiar luni pana la inceperea tratamentului.