| Ciovy a întrebat:

Ce este pilula de a doua zi ellaone?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o pilula avortiva!

| Madaxo97 a răspuns:

Este contracepție de urgență, "pastila de-a doua zi", cum i se mai spune. Trebuie luată în caz de urgență doar când a avut loc un accident în timpul actului sexual, de exemplu s-a rupt prezervativul și a ajuns sperma în vagin, sau dacă fata era în perioada fertilă si baiatul și-a dat drumul in vagin, se ia această pastilă cat de repede posibil după actul sexual neprotejat, ideal în primele 24 ore, im următoarele 48 ore eficacitatea ei scăzând considerabil.
Atenție, această pastilă nu se ia decât de 2 ori pe an, conține cantități mari de hormoni care nu e bine să îi bagi inutil în corp, deci nu o iei ca pe bomboane de câte ori faci sex, protejează-te folosind prezervativ întotdeauna, sau pastile anticoncepționale, sterilet, etc.

| Corina64 a răspuns:

Este fix acea pastilă pe care o iei atunci când în urma sexului neprotejat partenerul ejaculează în interior și există riscul unei sarcini. Pilula se administrează în decurs de maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat pentru a evita o eventuală sarcină. Recomand totuși să fie luată cat de repede se poate după acest contact pentru a se asigura ca este eficientă 100%.