Întrebare recomandată | Ciovy a întrebat:

Ce este pilula de a doua zi ( ellaone)? Ce efect are și cum afectează ovulatia și menstruația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Are efect 3 luni.

| JullErika a răspuns:

Hey. Pilula de a doua zi nu poate fi luată consecutiv ca măsură de contracepție. Dacă e luată de mai multe ori într-o lună sau două are un efect foarte urât pe bază hormonală și te poate face să îți pierzi câteva luni ciclul. Pilula este o pastilă care se ia în caz de urgenta când ai sex neprotejat. Se ia imediat sau a doua zi. Nu mai știu sigur dacă era 24-42 ore când trebuia să o iei dar știu că trebuie să o iei imediat sau cel mult o zi după.