| anonim_4396 a întrebat:

Ce este si ce cauzeaza o colica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Simptom al unei boli maifestat prin dureri puternice produse de contractia musculara a organului bolnav (colica hepatica - ficat, colica biliara - vezica biliara, colica renala - rinichi etc)

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ce fel de colica? colica de obicei este cauzata de un calcul (piatra) cand calculul se misca sau porneste la "drum", ca simptomatologie este foarte dureroasa, apare in crize... durerea poate fi destul de violenta... zonele de durere variaza in functie de organul afectat... de ex la colica renala dureri la nivelul spatelui (sele), la nivelul uretrei... cand mergi la wc pentru lipsa mica durerea este insuportabila pentru ca calculul sau nisipul este un obstacol in eliminarea urinei, durerea poate iradia si in picior, daca vorbim de o colica biliara... durerile apar in dreapta sub coaste, in tot abdomenul, insotit de greturi si varsaturi, febra si frisoane... pentru detalii mai concrete mergi la medicul de familie sa te trimita la un specialist pentru a incepe un tratament corespunzator, in cazuri mai grave poate fi necesar o interventie chirurgicala pentru a scoate piatra... multa sanatate