| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este un bioenergetician? Ce iti face? Se merita sa mergi la unul pentru a trata diverse probleme emotionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MarianGabbe a răspuns:

Mi se pare o porcărie bioenergeticianul și alte meserii de genu, du-te la un psiholog.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se ocupa cu probleme emotionale din cate stiu eu

| Kaℓi a răspuns:

Cine stie, poate ajuta! poate bioenergia bioenergeticianului piaptana neuronii.

| Lia340 a răspuns:

Bioenergia este o ramura terapeutica a pseudostiintei care se ocupa cu diverse chestiuni de ordin psihic dar si medical, de asemenea domeniul are tangenta cu parapsihologia. Obiectul de studiu al bioenergiei il constituie fenomenele parasenzoriale (paranormale) care sunt denumite și fenomenele PSI, implicit cu ralatia dintre materie si spirit si legaturile subconstiente cu universul sub-atomic.Ar fi extrem de mult de spus. In ceea ce priveste intrebarea ta, au fost cazuri de vindecare emotionala cu aceasta terapie, dar pot include diverse practici ezoterice oculte, cum ar fi hipnoza, induceri telepatice ...Nu te sfatuiesc! Daca ai probleme este bine sa iti pui ordine in ganduri si sa le rezolvi tu in propie initiativa, acolo sa te duci pentru sfaturi si informatii.

| costis a răspuns:

In cel mai bun caz nu iti face rau. Apuca-te de un sport si ai sa te simti bine. Organismul uman e facut pentru mai multa miscare. Noi il condamnam la "prizonierat" si ne miram cand apar probleme.