| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un folicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folicul: formațiunea anatomică în formă de sac care înconjoară un organ și/sau secretă sau excretă substanță.
a. Folicul ovarian: cavitate a ovarului în care se dezvoltă un ovul. La naștere mai multe milioane de foliculi ovarieni sunt prezenți, însă numai 300-400 ajung la maturitate;
b. Folicul pilos: formațiune anatomică în formă de sac care înconjoară rădăcina firului de păr.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Cavitate a ovarului in care se dezvolta un ovul. Mai multe milioane de foliculi ovarieni sunt prezenti de la nastere, dar doar 300 sau 400 dintre ei vor ajunge la maturitate. De la pubertate, la inceputul fiecarui ciclu menstrual al femeii, in mod normal, la fiecare 28 zile, un folicul creste, proemineaza la suprafata ovarului si se sparge pentru a elibera un ovul in 14-a zi: aceasta este ovulatia. In continuare, foliculul degenereza, luand denumirea de corp galben.

cristian
| cristian a răspuns:

Mică formaţie anatomică în formă de sac. o ~ ovarian = folicul în partea externă a ovarului, care conţine ovulul şi secretă foliculina. ♢ înveliş conjunctiv al rădăcinii părului.